d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Chermine Vidori | Şermin | Cadde 160 Art Gallery

78 B izlenme  
10.06.2024

Chermine Vidori

"Şermin"

10 Mayıs - 22 Haziran 2024

Cadde 160 Art Gallery

 

Cadde 160 Art Gallery, 10 Mayıs tarihi itibariyle değerli koleksiyoner Nedim Fresko’nun sanatçı Chermine Vidori’nin 22 eserinin bir araya geldiği koleksiyon seçkisine ev sahipliği yapıyor.

1993 senesinde, çocuklarının oyuncaklarıyla ilk modelleme çalışmalarına başlayan Vidori’nin eserleriyle ilk karşılaşmada, figürlerdeki bu çocuksu tema dikkatimizi hızlıca çekecektir. Sanatçının, on yılları aşan sanat yolculuğu devam ederken, bu modellerin eserlerde yer alışının yeniden ve yeniden şekillendiğini görmekteyiz. Vidori, eserlerinde öyle bir dünya, mekân, zaman yaratır ki; yetişkin bedenlerimizin içinde her daim muhafaza ettiğimiz çocukluğumuzun, fiziksel bir ironi ile yansıdığını görürüz. Mekânı, fiziksel gerçeklikten koparıp, bir yetişkin için mümkün olmayan görüşten ayırıp, bir çocuk görüşü mümkünlüğü içinde bir düzlemde yeniden şekillendirir. Boyutlar, perspektif, mekân algısı, alışılagelmiş yetişkin gözlerin kurallarından kurtarılmış, bir çocuğun kavrayışındaki olağanüstülük ile yeniden yaratılır onun resimlerinde...

Mekân seçimlerinde, sıklıkla, sanatçının çocukluk yıllarının geçtiği İzmir, Ilıca etkilerini bazen bir kapıda, bir sokakta, mavi ve beyazın buluşmasında, balıklarda ve yelkenlilerde görürüz. Yüzlerde gördüğümüz ifadelerde, yetişkin hüzünlerinin yansımasını görebileceğimiz gibi, bir çocuğun saf neşesini de görebilmekteyiz. Bahsini ettiğim bu yaklaşımı, Vidori şu cümlelerle ifade eder: “Ruhi olan, bazen üzüntülü, bazen sevinçli insanca yüz ifadelerini bez bebeklerime vermeye çalışırım. Bunlarla yeniden rüya zevkine varabilir, yeniden çocukluğun özlemini ve düşünmenin saflığını duyabilirim…”

Devamı

Seçtiklerimiz