Christel Vega | Circus: Çocukluk Anıları | Kadir Akorak | Muse Contemporary Sanat Galerisi

87 B izlenme  
5.07.2024

Christel Vega

Circus: Çocukluk Anıları

Konuk Sanatçı: Kadir Akorak 

15 Mayıs - 14 Haziran 2024 

Muse Contemporary Sanat Galerisi

 

Muse Contemporary Sanat Galerisi, sanat dünyasının kapılarını büyüleyici bir sergiyle aralıyor. Şili’den gelerek Kastamonu’ya yerleşen genç ressam Christel Vega,Türkiye’de yaptığı ilk solo sergisinde çocukluk anılarında yer alan sirkin büyüleyici ve bazen ürpertici dünyasını sanatseverlerle buluşturuyor. "Circus: Çocukluk Anıları" isimli bu sergi, sanatçının çocukluk yıllarında her yaz yaşadığı unutulmaz duygularının bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

Christel Vega bu sergi ile, çocukluğunda yaşadığı Valparaiso(Güneş Şehri) adlı küçük kasabasına her yaz gelen ve kasabadaki çocuklara bedava bilet dağıtan sirkin; renkli, gizemli ve büyülü dünyasını canlandırıyor. Bu deneyimler, sanatçının zihninde kalıcı izler bırakarak, yıllar sonra sanatsal yaratıcılığının temel taşlarından biri haline gelmiştir. Sanatçının ışık ve gölge tekniklerini ustaca kullanarak yaptığı yağlı boya eserleri, birer Rönesans tablosunu andırıyor. 

Bu özel sergi, aynı zamanda Türkiye'nin saygın sanatçılarından Kadir Akorak’ın da katılımıyla daha da zenginleşiyor. Akorak’ın sergiye olan katkısı ve varlığı, sanatçının ilk bireysel sergisinin başarılı ve sıcak bir şekilde karşılanacağına dair iyi bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Muse Contemporary’nin modern ve davetkar mimarisi, sınırsız köşeleri ve esrarengiz tasarımı, bu sergi için mükemmel bir mekan sunuyor. Bu benzersiz sergi, sanatçının içsel dünyasına bir yolculuk yapma fırsatı sunarken, ziyaretçilere çocukluk anılarının büyüleyici ve karmaşık doğasını keşfetme imkanı tanıyor.

“ Sirk: Çocukluk Anıları

Her gece yarısı, saat gibi, sirkten gelen kükremeler hala zihnimde yankılanır, çocukluğun büyüsünü hatırlatır. Bu sesler, o zamanlar bana efsanevi yaratıklara aitmiş gibi görünürler, ateşli hayal gücümü, gece fantezileri ve sonsuz kabuslarla beslerlerdi. Sirkin kasabamıza yerleşmesini, çocuklara bedava bilet dağıtılmasını, havanın patlamış mısır kokusu ve ailelerin kahkahalarıyla dolmasını izlerdim.

"Güneş Şehri”ndeki o kavurucu yaz günleri unutulmazdı. Doğa vahşi ve asiydi; geceler sallanan ağaçların ve beklentinin bulanıklığıyla kaplıydı. Sirk, çadırları ve karanlığı aydınlatan ışıklarıyla renk ve neşe getirirdi. Canavarlar hayattan daha büyüktü, çizgili kürkleri ve kırbaç gibi kuyrukları genç zihnimi büyülüyordu. 

Şimdi, yıllar sonra, bu anıları Muse Contemporary'deki ilk kişisel sergim olan "Sirk: Çocukluk Anıları"nda hayata geçirmekten heyecan duyuyorum. Galerinin mimarisi ve tasarımı sirke geri dönüş yolculuğum için mükemmel bir fon oluşturuyor. Her şeyin ötesinde, mekânı değerli Türk sanatçı Kadir Akorak ile paylaşmaktan onur duyuyorum. Bu, nostalji ve yaratıcılığın neşeli bir kutlaması ve herkesin bunu deneyimlemesi için sabırsızlanıyorum. “

Christel Vega

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin