Contemporary Özel-Emire Konuk

19 B izlenme  
25.11.2020

Emire Konuk (Közberi) Biyografisi

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi ve Paris Ecole Des Beaux Arts’da heykel – Sorbonne’da tiyatro eğitimi aldım. Fransız televizyonunda film yönetmenliği stajı ve asistanlığından sonra Fransa ve İngiltere’de pek çok belgesel ve deneysel filmler çektim.

Daha sonra Türkiye’de uzun seneler tanıtım, reklam ve belgesel film yönetmenliği ve prodüktörlüğü yaptım. Üç boyutlu yapıtların yaşamımda kişisel bir ifade aracı olarak güçlenmesi çok çabuk olmadı. Öğrenim yıllarından sonra bu alanda yoğun çalışmam Paşabahçe cam fabrikalarında sıcak fırında ve soğuk kesme atölyelerindeki çalışmalarımla başladı. Daha sonra kurduğum kendi atölyemde 6 yıl boyunca yalnızca cam üzerinde çalıştım. Bu çalışmalarımı İstanbul’da PG Art Galeri’de, Ankara’da Takıantika Sanat Galerisi’nde sergiledim. Bu formlara şimdi yeniden bakınca bir kabuğunu kırma devresi geçirdiğimi görüyorum.

Bazı yapıtlarda kurşunun sımsıkı sardığı cam veya kristal bütün akıcılığıyla kendini sınırlayan metalden taşıyor, diğer işlerimde bu akışın tadına varırcasına camın özgür hareketini izliyorum, ortaya çıkarıyorum. Bu çalışmalardan sonra değişik malzemelerle ve hareketle ilgilenmeğe başladım.

Yaptığım işler Dünya karşısındaki duruşumun yoğun anlatımı oldular. Anlamın getirdiği malzemeyi kullanmağa zorlandım. Var oluşumuzun geçiciliği ve hafifliği, şaşırtıcılığı, gerçeğin kayganlığı hatta yokluğu, her birimizin kendi gerçeğimizi, evrenimizi yeniden kurmağa, var etmeğe zorunlu olmamız ve bunu çevremizdekilerle paylaşmanın neredeyse imkansız oluşunun acısı çaresizliği… En arabesk deyişle yalan dünya!.. İyi de bu yalan kimin? Metafizik ve sosyal ilişkiler anlamında “gerçek” yok mu ya da algılarımız, yetilerimiz mi ona ulaşmamıza engel. “Bu Yalan Kimin” sergisinin temel fikri buydu.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin