Metin Ünsal-Varoluş Şifreleri-Galeri Işık

85 B izlenme  
7.11.2020
Metin Ünsal
Varoluş Şifreleri
20 Mart - 20 Nisan 2013
Galeri Işık

Ressam Metin Ünsal, “İmgeler Atlası” ve “Yaşam Sözleşmeleri” adlı sergilerinden sonra, bu kez üçlemenin son halkası “Varoluş Şifreleri” ile 20 Mart-20 Nisan tarihleri arasında Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık Teşvikiye’de sanatseverlerin karşısında.
Dört yıllık bir çalışmanın ürünü olan eserlerini ‘İmgeler Atlası’ ve ‘Yaşam Sözleşmeleri’ başlığı altında iki ayrı sergiyle sunan ressam Metin Ünsal, bu kez üçlemenin son halkası olan; “Varoluş Şifreleri”ne imza atıyor. Küratörlüğünü Halilhan Dostal’ın ve Sanat Yöneticiliğini Meriç Aktaş Ateş’in üstlendiği  sergide, yağlıboya tekniği ile üretilmiş, portre ve figür zenginliği olan kompozisyonlardan oluşan 16 yapıt yer alıyor. Kadın portrelerinin ağırlıkta olduğu eserlerde, “umutları” simgeleyen haritaların yer alması dikkat çekiyor.
“İnsana, özellikle sanatçıya yakışan; var olabilmenin gerekliliği doğrultusunda, yaşamla bağını sağlam tutabilme sorumluluğudur” diyen Metin Ünsal, bunun, gözlem ve birikimleri paylaşmanın yanı sıra, yarına dair umutları her dem taze tutmakla gerçekleşeceğini belirtiyor. 
Güne ya da geleceğe yönelik hedeflerin;  “yaşatan, yarına hazırlayan,  yaşama anlam ve değer katan” unsurlar olduğunu belirten Ünsal, son sergisiyle ilgili şu yorumu yapıyor: “Bu duygu ve varoluş gerekliliğini; çalışmalarımda, haritalar ve figürün bileşimi ile ifade ediyorum. Bir başka deyişle, bireyin umut ve merakı sonucu oluşturduğu hedef ve keşifleri,  bu sentezin suretleri olarak tanımladığım; ‘Yaşam Haritaları’nın yüzeye yansıması olarak görüyorum.  Bu bağlamda ve bireyin mutlak bir yol/yaşam haritası olması gerektiği noktasından hareketle, sergimde yer alacak büyük boyutlu işlerimde, özellikle yaşamın bize sunduğu sonsuz seçenekleri görebilmenin ve yarına tutunabilmenin gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sererek, pekiştirmek istedim. Bu düşünceyle, çalışmalarımda güçlü umutları olan veya bu enerjiyi geniş kitlelere ulaştırmak suretiyle toplumu etkileyebilen ya da umutlandıran kimliklerin portrelerine yer verdim.’

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz