'Dans Ederek İzlenecek Resimler'

32 B izlenme  
13.11.2020

Antik A.Ş.’nin çağdaş etkinlikler merkezi Artam Global Art Galeri, 25 Mart-17 Nisan 2010 tarihleri arasında ABDURRAHMAN ÖZTOPRAK’ın eserlerine ev sahipliği yapıyor. 2008 yılında Venedik’te düzenlenen sergisinin ardından Türkiye’de ilk kez açılan Abdurrahman Öztoprak sergisinde sanatçının son dönem eserleri sanatseverlere sunuluyor.

Artam Global Art Galeri’de gerçekleşecek sergide, sanatçının yeni dönem eserlerinin yanı sıra özel koleksiyonlardan seçilen çalışmaları da yer alıyor. Abdurrahman Öztoprak, sanat hayatındaki dönüm noktasının, 1967’de Almanya’da açılan bir sergide gördüğü Paul Klee’nin eseriyle karşılaştığı an olduğuna değiniyor: “Bu sergide gördüğüm Paul Klee... Özel bir koleksiyondan getirtilmiş, küçük bir alçı levha üstüne önce altın fon, bu fonun üstüne yaptığı suluboya çalışması ile yıllardan beri aradığım gerçek devinimin çıkış noktasını bulmuş oldum!''

Paul Klee’nin yanı sıra Mondrian’ın resme olan yaklaşımından da çok etkilenen Öztoprak, Türk Çağdaş Sanatının soyut resim alanındaki usta ismi olarak nitelendiriliyor. Öztoprak’ın asıl tutkusu olan müzik ise resimlerinin temel unsurunu oluşturuyor.

Beethoven’ı müziğin tanrısı olarak gördüğünü söyleyen sanatçı, onun senfonilerinin soyutluğunu tuvale aktardığını ifade ediyor. Sanatçının geometrik formlarla meydana getirdiği kompozisyonlarındaki ritim ve uyum, müziğin doğasını yansıtıyor. Öztoprak, eserlerindeki koyu renk zemin üzerine püskürttüğü altın, bronz ve gümüş yaldızlarla resmin içine ışığı sokuyor ve dördüncü boyut hissini veriyor.

Küratörlüğünü Haşim Nur Gürel’in gerçekleştirdiği sergi ismini, Nüvit Özdoğru’nun 1996 yılında sanatçının eserleri ile ilgili kaleme aldığı şu satırlardan alıyor: “Abdurrahman Öztoprak müziğin ta kendisidir… Beethoven temelde klasizmin son taşı. Mutlak güzelliği arayıp bulan kişi. Beethoven iyimserliktir, dünyaya meydan okumaktır, coşkudur. Yedinci Senfoni’yi dans etmeden dinleyemem. Öztoprak’ta da hayranlık uyandıran bir ölçü, klasizm ve mükemmellik içinde bir çağdaşlık, bir devinim, bir coşku var… Sergisinde o gün yalnızdım. Resimleri dans ederek seyrettim.”
“DANS EDEREK SEYREDİLECEK RESİMLER – ABDURRAHMAN ÖZTOPRAK” sergisinde yer alan birbirinden özel eserleri, 25 Mart –17 Nisan 2010 tarihleri arasında Artam Global Art Galeri’de izleyebilirsiniz.

Devamı

Seçtiklerimiz