f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Das Fenomen// Olgu Ülkenciler

35 B izlenme  
3.02.2021

Olgu Ülkenciler, “Made In Ülkenciler” ve “Ev Kızı”ndan sonraki üçüncü kişisel sergisi açıldı. Ülkenciler’in son dönem işlerini kapsayan ve tematik izleklerinde de bir dönüşümü işaret eden yeni sergisi “Das Fenomen”, C.A.M Galeri, Nişantaşı’ nda 9 Haziran – 9 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

2006’da, ilk kişisel sergisi “Made In Ülkenciler”de kendi kuşağının (12 Eylül darbesi sonrasında doğanların ve Özal’ın neoliberalizmiyle büyüyenlerin) ortak duygusundan kendisine düşeni tuvale geçiren Ülkenciler, bu kez yaşananın aynasından değil, kitlesel dönüşüm imkân ve önerilerinin merceğinden dünyaya bakıyor. Kendisinden önce yaşanan veya kendisiyle birlikte oluşturulan tarihe yaklaşırken, benimseme ve ait olma arzusuyla beraber, yaşadığı kafa karışıklığını sorgulamayı ve kuşku duyma alışkanlığını da elden bırakmıyor.

Bugüne kadar kuşağına atfedilen apolitiklik durumunu kendi üslûbuyla, “ev kızı” haliyle yorumlayan Ülkenciler, “Das Fenomen”de fırçasını politik olanın hizmetine veriyor; büyük toplumsal değişim hareketlerinin sert ve kunt imgelerini kendi geçişli, bulutsu, yuvarlak hatlı diline tahvil ederek ve kendi bireyselliğiyle, renk dağarcığıyla yorumlayarak yeni bir toplumsallık imkânını arıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz