d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Deniz Toraman-Kuşların Dansı + İstanbul-Schneidertempel Sanat Merkezi

76 B izlenme  
7.11.2020
Deniz Toraman
Kuşların Dansı + İstanbul
4 Nisan - 28 Nisan 2013
Schneidertempel Sanat Merkezi

Schneidertempel Sanat Merkezi,  4 - 28 Nisan 2013 tarihleri arasında Deniz Toraman’ın “Kuşların Dansı + İstanbul” adlı seramik sergisine ev sahipliği yapıyor.
İstanbul denince akla ilk gelen imgeler arasında yer alan martıların, birbirinden farklı seramik formlarının pleksi üzerine kurgulanmış şiirsel dansına tanık olacağınız bu sergide,  Deniz Toraman’ın hazmedilmiş ve dönüştürülmüş form anlayışıyla oluşturduğu sonsuzluğa kanat açan kuşlarını izleyebilirsiniz. 
 
Sanatçının estetik anlayışı ile ilgili olarak bir sanat eleştirmeni ise şunları söylüyor; “Deniz Toraman’ın sanatı, kişiliğinin de yeniliğe, değişime ve özgürlüğe açık olan tutumu üzerinden kendine özgün bir alan yaratır. Bu, özgürlük tanımıyla koşut bir oluş serüvenidir aslında. Kanat çırpan, bir formun değişik varyantları ve estetik argümanları olarak kimlik kazanan seramik kuş figürleri; hem paylaşılan bir güzellik olgusunu hem de yaratım ritmini oluştururlar.”
 
Boğazın beyaz kanatlı sakinleri ve İstanbul simgeleriyle bezenmiş bu sergide, Can Yücel’in “Martılar ki” şiirinde tanımladığı gibi Deniz’in sokak çocuklarını göreceksiniz. Kim bilir, belki seslerini de duyarsınız…

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz