d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Deniz Toraman & Tevfik Türen Karagözoğlu | Sır | Lotus Art Shop

88 B izlenme  
6.11.2020
Deniz Toraman & Tevfik Türen Karagözoğlu
" Sır "
15 Nisan - 15 Mayıs 2015
Lotus Art Shop


15 Nisan 2015, Çarşamba günü Lotus Art Shop’ta açılışı yapılacak olan sergide, iki usta sanatçının son dönem çalışmalarından geniş bir seçki sunulacak. ‘Sır’ başlıklı sergi, 15 Mayıs 2015 tarihine kadar görülebilecek.
 
İstanbul- Açıldığından bugüne nitelikli sanat etkinlikleri düzenleyerek seçkin çağdaş sanatçılarımızı ağırlayan Lotus Art Shop, bu ay ünlü seramik sanatçılarımız Deniz Toraman ve Tevfik Türen Karagözoğlu’nun eserlerine ev sahipliği yapacak. Farklı disiplinlerden iki sanatçının ortak özelliği, özenle yoğurup sırladıkları çamuru sanatsal tasarımlara dönüştürmelerinin yanısıra yaratım süreçlerindeki kişisel heyecanlarını da izleyiciye birebir aktarmalarıdır.
 
“Bir Sırdır Seramik, yaşamın özündeki Sır gibi” diyen Deniz TORAMAN’ın ismi, irili ufaklı, ama hep sürüler halinde uçmakta olan kuş figürleriyle adeta özdeşleşmiştir. 1996 yılından bu yana seramik çalışmalarını aralıksız sürdüren sanatçı, Şamot ve beyaz çamur üzerindeki uygulamalarında zaman zaman gümüşün ışıltısından da yararlanmaktadır. Titizlikle tasarladığı soyut, özgün Deniz Toraman kuşlarından oluşan başarılı uygulamaları, gerek sanatçıya özgü estetik anlatımları gerekse dinamizm, ritim ve uyum özelliklerini barındıran görsellikleri ile izleyiciyi düşsel bir serüvene davet eder. Birçok özgün enstalasyona imza atmış olan Toraman ‘Sır’ sergisinde, bir yandan yaşamın sırlarını sorgularken, bir yandan da özgürlük duygularını harekete geçiren son dönem çalışmalarını sergileyecek.
 
‘Sır’ başlıklı serginin diğer ismi, uzun zamandır kendi kültürümüzün zenginliklerini modern bir anlayışla seramiklerine aktarmakta olan Hacettepe kökenli seramik sanatçısı Tevfik Türen KARAGÖZOĞLU. 2001 yılından bu yana çalışmalarını Bodrum/Yalıkavak’taki ‘Derinmavi’ isimli atölyesinde sürdürmekte olan Karagözoğlu, daha çok raku tekniği ile üretmekte olduğu stilize kaftanları, ‘mirî atları’ ve ‘ay halleri’ ile tanınmaktadır. Sanatçı bu kez, Anadolu Selçuklularının kültürel zenginliğinden, özellikle de astronomi çalışmalarından yola çıkmış. Karagözoğlu sergide, Selçuklularca uygulanan, eserlerin yüzeyine metalik bir ışıltı katan lüster tekniğini de kullanarak kendine özgü bir üslupla ürettiği seramik panolarını ve heykelciklerini sergileyecek. Karagözoğlu’nun eserleri, geçmişi bugüne, hatta geleceğe taşıyan özelliği ile ayrı bir önem taşıyor.
 
Sergi, 15 Nisan -15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Arnavutköy’deki Lotus Art Shop’ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 
 
Müzik: Müzikotek
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz