Diana Blok - See Through Us - Sanatorium

21 B izlenme  
6.01.2021

Diana Blok
“See Through Us”
Sanatorium

Seksüalite, cinsiyet, kimlik ve köklerle ilgili projeler üreten fotoğraf sanatçısı  Diana Blok’un “See Through Us” sergisi Hollanda Konsolosluğu katkılarıyla 21 Temmuz 2012 tarihine kadar Sanatorium’da sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor…

2009 yılında LGBT sorunları ve insan haklarıyla ilgili çalışmalar yürüten Pembe Hayat ve Kaos GL ile tanışan Diana Blok; poz vermeye gönüllü eşcinsel, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel bireylerle bir araya gelerek, bireylerin özgürleşme yolunda verdikleri mücadeleleri fotoğrafladı. Türkiye’ de eşcinsel, biseksüel veya transseksüel olmak yasadışı olmasa bile geleneksel toplum tarafından dışlanarak hakları yok sayılan bireylerin sorunlarına bu sergi ile dikkat çekmeye çalışan sanatçı, fotoğraflarında çifte hayat yaşamak zorunda bırakılan ve de imkan yokluğundan seks işciliği yapmaya zorlanan hayatları anlatıyor.

Onur Haftası yürüyüşlerine de katılan sanatçı,
“Herkesin kişisel tarihçesi yaşama baktığı ve hissettiği bir çerçeve oluşturuyor. Bireyin olduğu, olması gerektiği kişi olabilmesinin özgürlüğü beni ilgilendiriyor, hangi formda olursa olsun. Karışık bir aileden geldiğim için kökler ve köksüzlük de bana ilgi çekici geliyor. Ben Katoliğim, Yahudiyim, Çingeneyim, Hollandalıyım, Arjantinliyim, Uruguaylıyım ve eşcinselim. Eğer 2. Dünya Savaşı sırasında doğsaydım en az üç yıldızım olurdu!” diyor.

Onur haftası etkinliklerine denk getirilen “See Through Us” sergisi 21 Temmuz 2012 tarihine kadar Sanatorium’da görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz