Doğu Çankaya - Dogu - Galeri/miz Teşvikiye

26 B izlenme  
6.01.2021

“Dogu” Galeri/Miz’de

Doğu Çankaya, ağırlıklı olarak ahşap üzerine karışık teknikle oluşturduğu resimlerini 17 Nisan - 12 Mayıs 2012 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri/Miz’de izleyiciye sunuyor. Tümü 2012 yılına ait olan yapıtlar bütünü, sergi mekanını bir “çevre” olarak gören sanatçının, bu çevreyi oluşturma projesinin sonucu. Bu “çevre”yi, birbiriyle ilintili tam kırk üç çalışma oluşturuyor.

Serginin başlığı olan “Dogu”, Doğu Çankaya’nın sanat, aynı anda da dünya görüşünün merkezindeki kavrama ışık tutuyor. Dünyayı kopuntusuz bir ilişkiler bütünü olarak gören sanatçı, kendi adından hareket ederek bir araştırmaya girdiğinde, adının, Japon kültüründe “şifacı” anlamına geldiğini gördüğü an, kopuntusuzluk görüşünün yerindeliği ortaya çıkar: Doğu Çankaya bir şifacıdır!
Evet, tıp eğitimi alan Doğu Çankaya, bir hiperbarik tıp doktorudur; iyileştirendir...

Çankaya’nın yapıtlar bütünü düşünüldüğünde, sanatçının, doğayı koruyan tavrı ile Dogu kavramının nasıl buluştuğu anlam kazanır: sanatçının artistik kariyerinde önemli yer tutan heykel ve içinde heykelin de kullanıldığı enstalasyonların ana maddesi, kaşık yerine kullanılan karıştırıcılar, hasta muayenesinde kullanılan spatüller gibi, tüketim nesnesine dönüşmeden önce varlıkları doğayı korurken, sorumsuz tüketimi ters etki yaratan ahşap çubuklardır. Ayrımsanacağı gibi, ahşap, Doğu Çankaya sanatında simgesel bir yoğunluğa sahiptir. “Dogu” sergisinde de sanatçı, ana malzeme olarak ahşabı seçerek, doğaya şifa vermeye devam ediyor.

“Dogu” 12 Mayıs 2012’ye dek Galeri/Miz’de görülebilecek.

Doğu Çankaya
1968’de İstanbul’da doğan ve tıp öğrenimi gören Çankaya, yaşamını İstanbul ve Bodrum’da sürdürmektedir.

Galeri/Miz:
Teşvikiye Ahmet Fetgari Sokağı 28A adresinde profesyonel yaşamına başlayan Galeri/Miz, çağdaş ve
modern sanatın da yeni adresi olma kararıyla 19 Ekim 2011 tarihinde sanat dünyasına kapılarını açtı.
Yaz döneminde gerçekleşecek olan “Konuk Sanatçı” programı ile uluslararası genç sanatı da İstanbul’da
sergileyecek olan Miz, çağdaş sanat üretiminin yeni platformu olmaya aday.

Adres: Ahmet Fetgari Sokak 28A Teşvikiye - İstanbul
Bilgi için: Alev Berberoğlu
Telefon: 0212 241 76 66
Mail: info@galerimiz.com
www.galerimiz.com

Devamı

Seçtiklerimiz