Dönüşüm: Çağdaş Çin Sanatına Bir Bakış

72 B izlenme  
10.12.2020

Dönüşüm: Çağdaş Çin Sanatına Bir Bakış
İstanbul Modern
21 Eylül - 25 Kasım

İstanbul Modern, Dönüşüm: Çağdaş Çin Sanatına Bir Bakış başlıklı sergiyle 2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı kapsamında Çin sanatının çağdaş örneklerine ev sahipliği yapıyor. 21 Eylül-25 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecek sergide geleneksel Çin kültürü ve felsefesi, yeni teknikler, çağdaş keşifler ve yenilikçi yaklaşımlarla tekrardan yorumlanıyor.

Geleneksel Çin kültürü dış değişimleri hoşgörüyle karşılarken, iç bağımsızlığını ve değerlerini korumaya çalışır. Çin’in doğa ve felsefe üzerine özgün görüşleriyle, güncel gerçekliğin karşılaşmasından canlı ve yenilikçi bir sinerji ve heyecan verici bir yaratıcılık ortaya çıkar. Peki Çinli çağdaş sanatçılar sanatı nasıl değerlendiriyorlar? Yaratıcı çalışmaları Çin kültürünü nasıl yansıtıyor? Dünyaya nasıl ilham vermeyi bekliyorlar?

İstanbul Modern’de düzenlenen serginin teması, günümüz dünyasında geleneksel Çin değerlerinin içsel araştırması ve dışsal yansımasına odaklı dinamik bir dengeyi ifade eden “içsel ve dışsal dönüşüm”.

2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı etkinlikleri kapsmında düzenenen sergi, Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nin destekleriyle gerçekleştiriliyor. Çin Sanat ve Eğlence Grubu’nun Uluslararası Sergileme Ajansı ile İstanbul Modern arasındaki bu ortaklık aynı zamanda iki ülke arasındaki karşılıklı anlayış ve dostluğu geliştirme fırsatı sunuyor. İstanbul Modern, bu sergiden sonra Türkiye ve Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin 40. yılı kutlamaları kapsamında 2013 yılında Şangay’da bir koleksiyon sergisi düzenleyecek.

Sanatçılar: Cao Jigang, Chen Xi, Ding Yi, Gao Rong, Feng Mengbo, Liu Jianhua, Liu Liyun, Liu Xiaodong, Miao Xiaochun, Qin Yufen, Rong Rong&inri, Wang Dongling, Xu Bing, Yang Fudong, Zhan Wang

Küratör: Sun Feng

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin