973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Dünya Sanat Günü’19 | Esas Şimdi Sanat Zamanı

91 B izlenme  
31.10.2020

Dünya Sanat Günü’19

Esas Şimdi Sanat Zamanı

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Dünya Sanat Günü'nü Kutluyor!
Rönesans’ın efsanevi ismi, İtalyan ressam, heykeltraş, filozof, bilim insanı, matematikçi ve her şeyden önce büyük sanatçı Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan, 2011 yılında Meksika'nın Guadalajara kentinde yapılan, UNESCO resmi partneri International Association of Art 17. Genel Kurulu'nda,Türkiye Ulusal Komitesi'nin önerisiyle Dünya Sanat Günü ilan edilmişti.  

Leonardo da Vinci 567 Yaşında! Büyük Usta, tam 500 yıldır da yapıtları ve düşünceleri ile aramızda!

Dünya Sanat Günü çerçevesinde, Rönesans'ın en büyük düşünürlerinden, yaratıcı ve bilimsel bakış açısı ile 67 yıllık hayatına en çarpıcı eserleri sığdıran Leonardo da Vinci, 567. doğum gününde bir kez daha anılıyor. Bu yıl, ustaların ustası Leonardo da Vinci'nin aramızdan ayrılışının 500. yılı olma özelliğini taşıyor. 

Geçtiğimiz yıllarda başta Meksika olmak üzere Türkiye, Slovakya, Haiti, İsveç, İngiltere, Amerika, Almanya, Hindistan, Norveç, Fransa olmak üzere 50'nin üzerinde ülkede kutlanan Dünya Sanat Günü bu yıl sekizinci kez, bir haftaya yayılan sanat etkinlikleri ile kutlanıyor.

Bu Hafta Dünya Sanatla Nefes Alacak! Hayal Et, Sanatı Yaşat!
Her yıl pek çok sanat etkinliği ile bir sanat haftası olarak kutlanan Dünya Sanat Günü, bu yıl son derece cesaret verici ve bir o kadar da çarpıcı olan “Esas Şimdi Sanat Zamanı!” başlığı ile pek çok sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD)’nin sanatı ve sanatçıyı koruyup yüceltmek, çağdaş sanatın gelişimini sağlayacak genç kuşakları desteklemek adına gerçekleştireceği etkinlikler, 12 - 20 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecektir. 

Sergiler ve panellerle desteklenecek bir haftalık sanat maratonu için detaylar http://www.upsd.org.tr/ adresinden duyurulacaktır. Sanat haftası boyunca yapılan sanat etkinliklerini#EsasŞimdiSanatZamanı etiketi ile takip etmek mümkün.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin