3a7e4156-a51b-4e86-8628-bf6c58d1ed0d.jpeg

EKAV-ARTIST | New Generation 6 | Ekavart Gallery

106 B izlenme  
31.10.2020

EKAV-ARTIST New Generation 6

13 Ekim - 20 Kasım 2020

Ekavart Gallery

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, kuruluşunun 28. yılında, üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümlerinde okuyan ve farklı disiplinlerde başarı gösteren öğrencilere burslar vererek  Türkiye’deki sanat eğitimine destek olmaya devam ediyor. Bu yıl altıncısı düzenlenen “EKAV-ARTIST New Generation 6” sergisini “Pandemi’nin Kutusu” ismi altında genç sanatçıları biraraya getirerek sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Her biri alanında geleceğin önemli bir sanatçısı olma yolunda, her şart ve koşulda üreterek ilerleyen 23 yeni nesil sanatçının yapıtlarından oluşan serginin küratörlüğünü bu yıl Sezin Aksoy üstleniyor. Serginin ismi Yunan mitolojisinden bildiğimiz Pandora’nın, babası Zeus’dan düğün hediyesi olarak aldığı, kutunun ismini çağrıştırıyor. Bize efsanenin derinliklerini günümüzün şartları içinde düşündürtüyor. Pandora tüm mutluluğuna rağmen açması yasaklanan kutuyu merakına yenilerek açtığında; içinden Nyx’in yarattığı- hastalık, şiddet, yalan, hile, felaket, korkunç bir çığlıkla çıkmış. Pandora ürkerek  güçlükle kapattığı kutusuna bilmeden insanlığa tek iyi gelebilecek umut aydınlığını kilitlemiş. Altın Çağ bu olaydan sonra değişmiştir.

Bizimde içinde bulunduğumuz çağda unuttuğumuz bu aydınlık yanımızı, başarılı çalışmaları ve özgün tarzlarıyla ümid vadeden 23 genç sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan “EKAV-ARTIST New Generation 6, Pandemi’nin Kutusu” sergisinde Büşra Kölmük, Ceyhun Topçu, Dilara Mataracı, Dora Özyurt, Doruk Paksoy, Ecem Yılmaz, Elara Esmer, Elif Işık, Emrah Önal, Fatma Avcılar, Handan Akarsu, Kaan Saatçi, Karis Deniz Kara, Muzaffer Tuncer, Özge Kahraman, Özge Tan, Rana Balca Ülker, Sefa Karakuş, Sesil Beatris Kalaycıyan, Sevda Alat, Sezer Arıcı, Şafak Yükseler, Şerife Gül Çakmak’ın çalışmalarına yer vererek kutuda kalmış Elpis, ‘’Ümid’’i izleyicilere hatırlatıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz