d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

''Epik III'' - Suna Tüfekçibaşı

24 B izlenme  
25.11.2020

3 Nisan – 3 Mayıs 2010 tarihleri arasında Tolga Eti Sanat Evi’nde üçüncü kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Suna Tüfekçibaşı resim serüveni hakkında şunları söylüyor:
‘Günümüz tüketim kültüründe “yeniliğin” hızlı tüketme, “varlık kazandırmanın” imaj kazandırma durumuna gelmesinden sonra, yaratıcılık ne yeni bir şey ortaya koyabilir, ne de bir şeye varlık kazandırabilir.’ İşte buradan bakınca “resim yapmalı mı?” sorusuna “evet” demek güç. Şu anda yaptığıma resmin ana problemleri üzerine araştırma diyebilirim. Yeni sorular sorarak düşünsel süreçle eylemsel sürecin iç içe geçtiği, zamanın okunabildiği deneyler yapıyorum. Örneğin desenin çizgilerini tuvale taşımak, ortak kimyasal tabanlı ana renklerden türeyen zengin bir palet yaratmak, gerçeğe öykünmeden resmin tuval yüzeyinde renkli fırça izleriyle oluştuğunu gösteren (epik) resimler yapmak gibi. Daha çok resmin içine dönük, zaman, mekân, öykü ve mesaj kaygısından arınmış resimler. Sözün uçuculuğuna karşın resim gerçek ve aslolan tuvalin karşısında geçen saatler, günler…

Sanatçı Hakkında:
Suna Tüfekçibaşı resim çalışmalarına İnci Eviner’in özel atölyesinde başladı. 1995 de girdiği M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden 2000 yılında 2.lik derecesi ile mezun olarak Sakıp Sabancı Sanat ödülüne layık görüldü. Aynı yıl katıldığı Kalp Vakfı ve İpek Ahmet Merey yarışma sergilerinde birincilik ve üçüncülük ödülü aldı. Miami Community Collage’de dil eğitimi aldı. 2001 de uluslararası etkinlik “Process Space” 10th International Art Festival’e katıldı. Yüksek lisans eğitimini Y.T.Ü. Sanat Tasarım Fakültesi’nde tamamladı. Bugüne kadar 16 karma sergiye katılan Suna Tüfekçibaşı İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2008 ve 2009 da yer aldı. Şubat 2009’da Berlin’de ve Şubat 2010 Ankara’da Turkuvaz Sanat Galerisi’nde kişisel sergiler açtı. Sanatçı halen Erenköy’deki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmekte.

Devamı

Seçtiklerimiz