d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Erdal Alantar-Hayatım ın Sevinç' i-ArtPoint Gallery

75 B izlenme  
7.11.2020

ERDAL ALANTAR

“ HAYATIM’ın SEVİNÇ’i ”

29 Ocak – 2 Mart 2013

Art Point Gallery & Müzayede
                                              
Art Point Gallery & Müzayede, soyut resmin ustası olan dünyaca ünlü ressam Erdal ALANTAR’ ın eserlerini ” HAYATIM’ın SEVİNÇ’i ” adlı retrospektif sergisiyle sanat severlerle buluşturuyor.

Soyut dışavurumculuk akımından etkilenerek çalışmalarını sürdüren Erdal ALANTAR, kendine Michelangelo’ yu örnek aldığını söylüyor. Erdal ALANTAR Mozart, Beethoven, Chopin, Berlioz ve Wagner eşliğinde barok fırça darbeleriyle eserlerini yapmıştır. Eylem resminin (action - painting) etkisinde gelişen büyük boyutlu yapıtları muhteşem bir enerji ve müziğin görsel yansımalarını da taşıyor. İçgüdüsel fırça darbeleriyle oluşturduğu kompozisyonlar müziğin notalardan bütüne ulaşan uyumunuda andırıyor. Osmanlı tuğralarının ve hat sanatının kaligrafik ritminden yola çıkarak iç devinimi andıran kıvrımlı renk kuşaklarını, barok etkili sarmaları ve haraketli bulut kümelerini soyut dışavurumculuk  ilkeleri doğrultusunda tuvale aktarmıştır. Tuval üzerine yağlı boya tekniğindeki resimlerinde siyah zemin ağırlıklı olarak kırmızıdan maviye, yeşile, mora ve daha bir çok ayrı rengin tonlarını tek bir fırçada toplamayı başarmıştır.

Erdal ALANTAR

Soyut dışavurumculuk akımına bağlanan resimleriyle tanınan ressam 29 Ocak 1932 yılında İstanbul’da doğdu. 1949-56 yılları arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde Halil Dikmen ve Cemal Tollu atölyelerinde öğrenim gördü.

Sanatçı Sevinç Alantar ile 1954-55 senesinde akademide tanışıp evlenmiştir.
Piyanist Sevinç Alantar Liszt’ i en iyi yorumlayan çok değerli sanatçılarımızdandır.1958’de İtalya’ya gitti, Floransa Güzel Sanatlar Akademisine girdi. Floransa ve Roma’da fresk üzerine çalışmalar yaptı.
1959’da Paris’e yerleşti.

Birçok uluslararası Bienal ve sergiye katıldı, 1968’de de Ancona Grafik Sanatlar Bienali’nde ikincilik madalyonu, 1970’te Fransa’da Val de Marne birincilik ödülü, 1980’de La Ville de Bayeux ödülü ve 1993’te En İyi Komposizyon ödülünü aldı. 1972-98 yılları arasında Fransa’da Plastik Sanatlar Öğretmenliği yaptı. 59 yıldır 130’un üzerinde kişisel sergi, grup sergisi ve bienallere katılan sanatçı İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum kentlerinin yanı sıra Fransa, Almanya, Danimarka, Romanya, Kanada, Hindistan gibi ülkelerde sergilere katılmıştır. Yurtdışında sayısız müze ve özel koleksiyonda birçok eseri bulunmaktadır.

Müzik:Müzikotek   

Devamı

Seçtiklerimiz