Ergün Başar | 'Atatürk: İz Bırakan İlkler' Dev Portreler | Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

138 B izlenme  
1.09.2023

Ergün Başar

‘Atatürk: İz Bırakan İlkler’ Dev Portreler

1 Ekim - 11 Kasım 2021

Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

‘Atatürk: İz Bırakan İlkler’ Dev Portreler temalı seri ergiler, devamlı büyüyerek, kapsamı genişleyerek birçok şehirde açılmıştır.

2019 Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, ANKARA

2019 Beşiktaş Deniz Müzesi, İSTANBUL

2021 Odunpazarı Çağdaş Sanatlar Müzesi, ESKİŞEHİR,

2020 Resim Heykel Müzesi, Kültürpark Sanat Galerisi, İZMİR

2021 İzmir Kültürpark Atlas Pavyonu, İZMİR

2021 1 Ekim – 11 Kasım arası serinin son sergisini Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde halkımızın beğenisine sunuyoruz. 

Bu dev portreler 260 x 200 cm tuval üzerine yağlıboya, altın varak tekniklerinde olup; yine bu portrelerde ulusal ve uluslararası, bu toprakların yetiştirdiği veya bu topraklara gelip Cumhuriyet'e hizmet etmiş, Türkiye'mizin adını dünyaya duyurmuş şahsiyetleri resmetmekteyim. Ben burada ATATÜRK’e vefa borcumu ödüyorum. Karşılık beklemeden genç neslin bu erdemli, vefakar, çalışkan şahsiyetlerini görmesi, yaşaması, yaşatması ve düşünebilmelerini sağlamak amacındayım. Bunun için en azından yaşayanlara aramızdan ayrılmadan, gerekli değeri vermek, büstlerini yapmak, belgesellerini gerçekleştirmek, birebir kayda geçecek şekilde röportajlarını yapmak vs. bunlar boynumuzun borcudur. Zaten bizim kültürümüzde yaşarken değil de öldükten sonra külliyen unutmak vardır. Benim misyonum onları yaşatmak ve geleceğe taşımaktır. Ayrıca sergilenmiş ve sergilenecek bütün dev portreler ESKİŞEHİR halkına bağışlanmış olup, yakın zamanda yapımı devam eden Ergün Başar Portre Müzesi'nde yerini alacaktır. Bu sergi ile ilgili sonuç; portre ressamı olarak bu önemli şahsiyetlerin portreleri tıpatıp aynisi olması gerek, aksi ise ben böyle görüyorum demek, tam bir başarısızlığı ve hüsranı beraberinde getirir.

Ergün Başar

Devamı

Seçtiklerimiz