Ergün Başar | Atatürk: İz Bırakan İlkler | Dev Portreler | İzmir Kültür Park Atlas Pavyonu

135 B izlenme  
30.07.2021

Ergün Başar

“Atatürk:İz Bırakan İlkler” Dev Portreler

19 Mayıs - 23 Temmuz 2021

İzmir Fuar Kültürpark Atlas Pavyonu

Ergün Başar’ın “ATATÜRK: İZ BIRAKAN İLKLER DEV PORTRELER” temalı seri sergiler, devamlı büyüyerek, kapsamı genişleyerek devam ediyor. Serinin 2021 yılında gerçekleşen sergisi; İzmir Fuar Kültürpark Atlas Pavyonu’nda 19 Mayıs - 23 Temmuz arası sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

‘’Bu dev portreler 260 x 200 cm tuval üzerine yağlıboya, altın varak olup, ulusal, uluslararası, bu toprakların yetiştirdiği veya bu topraklara gelip Cumhuriyet’e hizmet etmiş, Türkiye’mizin adını dünyaya duyurmuş şahsiyetleri resmetmekteyim. Ben burada ATATÜRK’e vefa borcumu ödüyorum. Karşılık beklemeden genç neslin bu erdemli, vefakar, çalışkan şahsiyetlerini görmesi, yaşaması, yaşatması ve düşünebilmelerini sağlamak amacındayım. Bunun için en azından yaşayanlara aramızdan ayrılmadan, gerekli değeri vermek, büstlerini yapmak, belgesellerini gerçekleştirmek, birebir kayda geçecek şekilde röportajlarını yapmak….vs. bunlar boynumuzun borcudur. Zaten bizim kültürümüzde yaşarken değil de öldükten sonra küllen unutmak vardır. Benim misyonum onları yaşatmak ve geleceğe taşımaktır.’’ Ergün Başar

Ayrıca sergilenmiş ve sergilenecek bütün dev portreler ESKİŞEHİR halkına bağışlanmış olup, yakın zamanda yapımı devam eden Ergün Başar Portre Müzesi’nde yerini alacaktır.

Bu sergi ile ilgili sonuç; portre ressamı olarak bu önemli şahsiyetlerin portreleri tıpatıp aynısı olması gerek, aksi ise ben böyle görüyorum demek, tam bir başarısızlığı ve hüsranı beraberinde getirir.

Serinin önceki sergileri:

2019 Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi, ANKARA

2019 Beşiktaş Deniz Müzesi, İSTANBUL

2020 Odunpazarı Çağdaş Sanatlar Merkezi, ESKİŞEHİR.

2020 Resim Heykel Müzesi, Kültürpark Sanat Galerisi ,İZMİR

Devamı

Seçtiklerimiz