d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Fahrettin D. Sepetçioğlu-Dünü…Bugün çizdim-Tophane-i Amire

108 B izlenme  
7.11.2020

Fahrettin D. Sepetçioğlu
Dünü… Bugün çizdim.
07 – 18 Mayıs 2014
Tophane-i Amire Tek Kubbe Solonu

Yurdumuzun önde gelen koleksiyonerleri arasında yer alan Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Nilgün Şensoy’un sahibi olduğu Nilgün Şensoy Kültür ve Sanatevi; dünyaca tanınmış sanatçı Fahrettin Demiryürek Sepetçioğlu’nun Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda 7 Mayıs tarihinde açıldı.

1968 yılında Yale Üniversitesi’ni tam bursla kazanan Fahrettin Demiryürek Sepetçioğlu ilk altı aylık dönemden sonra Prof. Armin Hofmann ve Prof. Christopher Pullman’ın asistanlığını üstlendi. 1970 yılında Yale Üniversitesi’ni üstün başarı ile bitirdi. 1970 yılında Rockefeller Vakfı’nın özel bursunu alan ve araştırmalarını Amerika’da Prof. Josef Albers’in ‘Kendi öz kültürüne dönmelisin’ demesi ile hat sanatını incelemeye ve resmetmeye başladı.
Çalışmaları her alanda beğeni toplayan ve eserleri dünyaca önemli müze ve pek çok seçkin ailelerin koleksiyonlarında yer alan sanatçının, yağlıboya üzerine yaptığı Osmanlı Hat Sanatı ve Tipografik resim üzerine çağdaş yorumu büyük ilgi topluyor.

Sanatçını Elif Vav serisi, Hilye-I Şerif gibi her biri özel 33 eserinin yer aldığı yağlıboya çalışmalarını, Mimar Sinan Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda 18 Mayıs 2014 tarihine kadar izlenebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz