Mehmet Aksoy | Şamanlar ve Mitler Dünyası | Tophane-i Amire

84 B izlenme  
31.10.2020

Mehmet Aksoy

Şamanlar ve Mitler Dünyası

3 Nisan – 15 Mayıs 2019

Tophane-i Amire

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un  “Şamanlar ve Mitler Dünyasında” adını verdiği sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Âmire Kültür Sanat Merkezi’nde 3 Nisan – 15 Mayıs 2019 arasında ziyaretçilerle buluşuyor. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Âmire Kültür Sanat Merkezi, Mehmet Aksoy’un “Şamanlar ve Mitler Dünyasında” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 3 Nisan’da Karaköy’deki Tophane-i Âmire Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerle buluşacak sergide Mehmet Aksoy, “bozulan doğa ve insan ilişkisine” dikkat çekiyor. 

Serginin kavramsal düzlemi için “Acımasız, ilkesiz, köksüz, ruhsuz bir dünya...” tanımlamasıyla yola çıkan Aksoy, “Artık ağaçların, suların, kurdun, kuşun, topraktaki solucanın ruhu yok. Onun için de her şey kesilebilir ve kirletilebilir” tespitini yapıyor. Doğayı kızdırmanın ağır sonuçlarının altını çizen Aksoy, heykelleriyle görünür kılmak istediği düşünceyi “İnsana, ruhlar dünyasına, içsel güce ve doğanın kutsanmasına bir gönderme yaparak, bozulan doğa insan ilişkisine dikkat çekmek istedim” diyerek özetliyor. 

Mehmet Aksoy sergilediği eserlerin özündeki temel düşünceyide şöyle ifade ediyor: “İnsanı kızgınlıkları,  sevinçleri üzüntüleri, tepkileri, davranış biçimleri ile sanatın içine çekmek.  Tabii ki bütün bunları kendi sanatçı ‘ben’i üstünden başkalarına öykünmeden kendi sanatçı kişiliği üstünden yorumlayacaksın. Kendine ait metaforlar ve onu sarmalayan formlarla anlamlandıracak sanatsal bilgi aktaracaksın, olayların şahidi, gören gözü, duyan kulağı olacaksın.”

3 Nisan’da açılışı yapılacak sergi 15 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir. Türkiye’de ve yurtdışında sürdürdüğü sanat hayatında birçok ödül kazanan Mehmet Aksoy, mezunu olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bir süre öğretim üyesi olarak da görev yapmıştır. 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz