d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Fısıldıyan Sular - Daniella Kwaaitaal<br>Serçe Yolu -Holly Andres

25 B izlenme  
27.11.2020

CDA Projects dünyaca ünlü iki kadın fotoğrafçıyı aynı sergide bir araya getirdi. Holly Andres ve Daniella Kwaaitaal'in kadınlık hallerini yorumlayan fotoğrafları 5 - 27 Mart tarihleri arasında CDA Projects'te sanatseverler ile buluşuyor.


1977 Montana doğumlu Amerikalı sanatçı Holly Andres Alice Harikalar Diyarı'ndan sahneleri cağrıştıran masalsı fotoğraflarında her kadının hayatında önemli bir yer tutan ergenlik dönemini inceliyor. Genç kızlıktan kadınlığa geçiş ve bu süreçte öğrenilenilenler renkli ve gerilimli bir maceraya dönüşüyor. İzleyiciyi bir bakışta içine çeken bu fotoğraflar, açıklanmayan sırlar ve anlatılmamış hikayelerle dolu. Andres'in İstanbul'da ilk kez sergilenecek ''Sparrow Lane'' serisi bugüne kadar dünya çapında bir çok önemli galeride sergilenmiş, fotoğraflarına Artforum, Art News, Art in America ve Exit Magazine gibi dergilerde yer verilmiştir. Amerika'da gelecek vaadeden genç sanatçılar arasında gösterilen Holly Andres fotoğraf çalışmalarının yanı sıra video çalışmalarıyla da önemli film festivallerinde yer almıştır.

Amsterdam Rietveld Academie mezunu olan Danielle Kwaaitaal ise fotoğrafa multidisipliner yaklaşan başka bir isim. Sanatçı fotoğraflarında kullandığı dijital manipülasyon tekniğiyle 90'ların başlarında manipülatif fotoğrafın bir sanat formu olarak kabul edilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kwaaitaal'in su altı fotoğraflarından oluşan ''Whispering Water'' serisi kadın bedenine övgü niteliği taşıyor. Su altında uçarcasına hareket eden bedenler moda kavramı ve günümüzde medyanın şekillendirdiği güncel kadın imajından tamamen arındırılmış olarak, yalın ve şiirsel bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz