Gavin Turk | Türk | Galerist

71 B izlenme  
10.12.2020

GAVIN TURK “TÜRK” Galerist Tepebaşı

18 Eylül – 16 Ekim, 2012

Galerist Tepebaşı’nın, sezon açılış sergisini, 1990’lı yılların ilk yarısında beliren Genç İngiliz Sanatçılar ekolünün (Young British Artists / YBA) temsilcisi olarak da tanınan güncel sanatçı Gavin Turk’e ayırıyor. Galerist Tepebaşı’nda,    18 Eylül - 16 Ekim 2012 tarihleri arasında izlenebilecek ‘TÜRK’ sergisi, sanatçının yaklaşık yedi yılı kapsayan son dönem çalışmalarından derlenmiş incelikli bir seçkiyi izleyicilerle paylaşıyor.

Gavin Turk, İstanbul’daki ilk kişisel sergisi ile soyadının kaçınılmaz biçimde beraberinde getirdiği ‘kültürel etiket’i yerinde sorgulama ve paylaşma olanağı elde ediyor. Sanatçıya göre bu sergiyi ‘TÜRK’ başlığı altında sunmak, Gavin Turk ismi ve imzasına yaptığı gönderme kadar,
Türk’lüğün günümüz dünyasında taşıdığı marka değeri ve bu kavramın gerek kişisel gerekse ulusal bir gündem maddesi olmasına dikkat çekiyor. Sanatçı bu sergi ile “Kültürel sınırlar hangi durumda ortaya çıkar?” sorusunu gündeme alarak farklı bir boyut kazandırmayı da hedefliyor.
Resim, heykel ve yerleştirmeleriyle çağdaş sanat tarihine dair eleştirel incelemeler ve mesajlar ortaya koyan ‘TÜRK’ sergisinde; sanat yapıtında müelliflik, kimlik ve özgünlük gibi kavramları tartışmaya açan sanatçının, 20. Yüzyıl Pop-Art akımının öncüsü Andy Warhol’un ‘Egg Paintings’ başlıklı tuval üzerine akrilik işlerinden hareketle, sanatçıya bir nevi saygı duruşu ve gönderme ile ürettiği ‘GT Eggs’ akrilik tuval serisi görülebilecek. Sergide diğer bir gönderme ise, Turk’un ABD’li çağdaş sanatçı Robert Indiana’ya referansla ürettiği ‘Turk Love’ başlıklı serigrafileri ile öne çıkıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz