d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Gerwald Rockenschaub-4to2floors

10 B izlenme  
6.01.2021
Gerwald Rockenschaub ilk kez Türkiye'de!
 
Borusan Contemporary, yaşayan en önemli çağdaş sanatçılardan biri olan Avusturyalı Gerwald Rockenschaub'u ilk kez Türk sanatseverlerle buluşturdu. Yapımcılığını Dr. Necmi Sönmez'in üstlendiği 4to2floors isimli sergide sanatçının son dönem çalışmalarıyla birlikte sergi için özel olarak yaptığı yerleştirmeler ve heykeller yer alacak. Serginin en önemli özelliği, işlerinde 1980'lerin minimal estetiğini elektronik müzik, tasarım, mimari denemeler başta olmak üzere farklı disiplinlerden edindiği tecrübeyle "bütünsel" olarak bir araya getiren yaklaşık elli çalışmadan oluşması.
 
4to2floors sergisi, Perili Köşk'ün ikinci ve dördüncü katlarında yer aldı. Rockenschaub sanatseverlere resim, heykel, duvar resmi ve yerleştirme tekniklerini kullandığı çalışmalarıyla görsel bir yolculuğa çıkardı. Bu yolculuk, soyut formların, etkileyici renk birlikteliklerinin ve Borusan Contemporary'nin mimari özelliklerinin diyaloga geçmesiyle izleyiciler için farklı 'yorumlama olanakları'nın kapısını aralayacak. Sanatçının son otuz yıla yayılan üretim sürecinde oluşturduğu 'form dili'ni kara mizaha dayalı bir mizah anlayışıyla birleştirmesi sonucunda ortaya çıkan çağrışımlara dayalı kompozisyonlar, izleyicilerin sergi mekânıyla diyalog kurmasını sağladı.
 
1980’li yıllardaki soyut tuvallerini 1990’lardan itibaren farklı formlara sokan Rockenschaub, Borusan Contemporary’deki sergisinde de görülebileceği gibi PVC ve pleksiglas gibi endüstriyel malzemeleri de kullanarak, çalışmalarında duygusal ve soyut atmosfer oluşturuyor. Televizyon ve Yeni Medya estetiğinin özellikle 2000’li yıllarda gündeme getirdiği biçim anlayışını, “microsampling” tarzında çalışmalarına konu eden sanatçı, reklam dilinin yansıması olan form ve renkleri de kullanıyor. Bu yaklaşım sergide yer alan farklı motiflerde, tekrarlanan yapısal elemanlarda ve üç boyutlu objelerde özellikle gündeme geliyor.
Devamı

Seçtiklerimiz