f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Güneş Terkol | Bir İkili | KRANK Art Gallery

108 B izlenme  
31.10.2020

 

Güneş Terkol

Bir İkili

13 Şubat- 22 Mart 2020

KRANK Art Gallery

 

KRANK Art Gallery 13 Şubat- 22 Mart arası Güneş Terkol’un “Bir İkili” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 16. İstanbul Bienali’nde Güçlü Öztekin ile beraber gerçekleştirdiği Warlbmon adlı enstalasyonu ile yer alan sanatçı, KRANK Art Gallery’deki solo sergisinde bienal sürecinde ürettiği eserlerinin yanısıra son dönemde ürettiği ahşap ve serigrafik baskı ve litografileri ile katılıyor. Sergiye aynı zamanda Güneş Terkol’un ilk sanatçı kitabı da eşlik edecek.

 

Güneş Terkol’un eserlerindeki hikayeler bizim dünyamıza ait olarak bir nakış gibi işlenmişlerdir. Soyutlaştırılan figürlerin, çoğul ruh halleri ve büyüleyici kişiselliği karşımıza geçmiş, bizi onlara bakmaya sevk etmektedir. Cinsel anlamda ikili doğasını yansıtan teatral ve metaforik personalar, çekici oldukları kadar sevimli bir uçuculuk ve tuhaflık taşımaktadır.

 

Düşsel bir takım imgelerin bir görünüp bir kaybolduğu film perdesini andıran yerleştirmesinde sanatçı, ikili durumları inceler. Beden-ruh, akıl-kalp, mutluluk-keder gibi dualistik kavramların bütünlüklü bir varoluş içerisinde yarattığı dengeyi gözler önüne serer. 2019-2020 kış döneminde Akbank baskı atölyesine uygulayıcı sanatçı olarak seçilen Güneş Terkol, nakış tekniği yerine baskı tekniği kullanarak kariyerinde bir ilki gerçekleştirdiği eserlerini de bu yerleştirmesine dahil etmektedir.

 

KRANK Art Gallery’de 22 Mart’a kadar devam edecek sergiye sanatçının kariyerinde ilk olma özelliğini taşıyacak olan sanatçı kitabı da eşlik edecek. Yazılarını Ali Akay, Bige Örer ve Sibel Erdamar’ın yazdığı kitapta sanatçının kariyerinin yapıtaşlarını oluşturan karma ve solo sergiler, katıldığı bienaller ve kollektif çalışmalarının ürünü olan pankart ve ses atölyeleri mercek altına alınmaktadır.

 

Müzik: Müzikotek

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz