d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

GYF10: Devam Etmek Gerek | Zilberman Gallery–Istanbul

103 B izlenme  
31.10.2020

GYF10: Devam Etmek Gerek 

13 Temmuz – 17 Ağustos, 2019 

Zilberman Gallery–Istanbul 

 

Zilberman Gallery–İstanbul, galerinin 2009 yılında genç sanatçılara yönelik başlattığı Genç Yeni Farklı (GYF) seçkisine, sanatçı Burçak Bingöl küratörlüğündeki 10. sergisi Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek adlı sergi ile devam etmektedir. Daha önceki yıllarda GYF sergilerine katılmaya hak kazanmış 12 sanatçı, Eda Aslan, Özgür Atlagan, Alpin Arda Bağcık, Zeynep Beler, Sevinç Çalhanoğlu, Nazlı Erdemirel, Gizem Karakaş, Zeynep Kayan, Gülşah Mursaloğlu, Ali Şentürk, Ezgi Tok ve Hasan Özgür Top’un çalışmalarından oluşan GYF 10, 13 Temmuz – 17 Ağustos 2019 tarihleri arasında Zilberman Gallery–İstanbul’un Mısır Apartmanındaki ana sergi mekanında izlenebilir. 

Zilberman Gallery’nin yalnızca ticari bir galeri olmanın yanında sürdürdüğü programlardan biri olan ve genç sanatçılara görünürlük sağlamak için açık çağrı ile duyurduğu GYF seçkisi her yıl ayrı bir kurul tarafından değerlendiriliyor. Genç sanatçılara alan açan bu sergi, galerinin onlarla yakın diyaloglar kurmasına da zemin sağlıyor. 

GYF’nin farklı yıllarından 12 sanatçının yer aldığı sergi, genç bir sanatçı olmanın devamında sanatçı olarak kalma durumuna bakıyor. 10 yıllık bir sürecin sonucunda soluklanıp geriye bakarak bir ara değerlendirme yapıyor. Ortak bir tema üzerine düşünmek yerine sanatçıların yıllar içerisinde tutkuyla geliştirdikleri özgün dillerine odaklanıyor, onların kendi üretimlerinin doğal akışında şekillenen çalışmaları yan yana getiriyor. 

2010- 2016 yılları arasında, galeride sanat direktörü olarak çalıştığı süreçte hem seçkilerin jürilerinde yer alan hem de bu sergilerin kurulumunda etkin rol oynayan Burçak Bingöl’ün küratörlüğündeki sergi, 12 sanatçının çoğunun bu sergi için yeni ürettiği çalışmalarına ver veriyor. Genç sanatçılara yönelik bu etkinlikte, üretimin sürekliliğini yeniden düşünüyor ve sergideki işlere ek olarak, sanatçıları kendilerini metinler aracılığıyla da ifade etmeye davet ediyor. Sanatçıların yazıları, sanatsal düşüncenin kaynağını ve onun içinde geliştiği psikolojik manzarayı serbest metinsel formlarıyla aracısız bir paylaşıma açıyor. 

Onuncu yıla has alt başlık Devam Etmek Gerek adını, Zeynep Kayan’ın sergi için hazırladığı bu metindeki Samuel Beckett alıntısından alıyor; sanatçıların hem üretimlerini sürdürmelerine hem de GYF üzerinden kurumların bu üretimin sürekliliğini teşvik etmesine yönelik bir temenniyi onuncu yılın alt başlığına ekliyor. 

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz