Halil Akdeniz | İmgenin İzinde | Antonina Sanat Galerisi

100 B izlenme  
3.11.2020
Halil Akdeniz
İmgenin İzinde
9 Ocak - 10 Şubat 2018
Antonina Sanat Galerisi
 
Halil Akdeniz “İmgenin İzinde” başlıklı kişisel sergisi ile 9 Ocak 2018 tarihinden itibaren Antonina Sanat Galerisi’nde.
 
1985 yılında Kadıköy Altıyol’da kurulan Mine Sanat Galerisi ve 1997 yılında kurulan Antonina Turizm işbirliği ile, 5 Aralık 2017 tarihinde İstanbul sanat dünyasıyla buluşturduğumuz “Antonina Sanat Galerisi”nin ikinci sergisi sanatçı Halil Akdeniz’in eserlerinden oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapıyor.
 
“İmgenin İzinde” adlı sergide, “Benim sanatım otobiyografim üzerine kuruludur.” diyen sanatçı Halil Akdeniz’in kültür imleri ekseninde biçimlenen sanat çalışmalarından örnekler yer alıyor. Sanatının zaman içinde kendi otobiyagrafisi üzerinden kurgulandığını söyleyen sanatçı sanatını şu cümlelerle anlatıyor: “Benim sanatım soyuttan kavramsala uzanan bir çizgi izler. Çalışmalarım soyut sanattaki deneyim ve birikimlerimle değişik dönemlerdeki konseptlerime bağlı olarak bir gelişim çizgisi izlemektedir. Çalışmalarımda / resimlerimde başından beri yer alan yazı, işaret, simge ve benzeri figürler, yalnızca formal olarak kullanılan elemanlar değil, bilakis temanın / konunun / konseptin ve sanatsal sürecin birer parçalarıdırlar. Bunlar farklı kültür katmanları ve zaman referansları ve çağdaş dünyanın elemanları ile benim fantezi dünyamda yeniden kurgulanırlar. Bu süreçte; mekan, zaman ve işlevlerinde değişime uğrayan bu elemanlar yeni bir varlık ve düşünsel-görsel gerçeklik kazanırlar. Ve sonuçta oluşturdukları ‘bütün’ oldukça soyut, kapalı ve karmaşıktır. Bu oluşumlar, bir dizi sezgisel ve düşünsel süreçlerin sonucu ortaya çıkıyor. Bugün geldiğim nokta itibariyle sanatımdaki yapılanma, fiziki çevreye bilgi ve sanatın ilave edildiği, çevreyle bilgi ve sanat iletişimi içinde kavramlar ötesi bir yöne doğru evrilmektedir.”
 
“İmgenin İzinde” sanatçının soyuttan kavramsala uzanan bir çizgide, kullandığı malzemeler, özel boya teknikleri, tuvaldışı açılımları ile kendine has imge dünyasını ortaya koyduğu eserleri ile 9 Ocak - 10 Şubat 2018 tarihleri arasında “Antonina Sanat Galerisi”nde izlenebilir.
 
Antonina Sanat Galerisi
Ergenekon Mah. Halaskargazi Cad. No: 9/1, Kenter Tiyatrosu Üstü, Harbiye, Şişli / İSTANBUL
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz