f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Oğulcan Kuş | Gel Gör | Antonina Sanat Galerisi

90 B izlenme  
3.11.2020

Oğulcan Kuş

Gel Gör

3 Nisan - 5 Mayıs 2018

Antonina Sanat Galerisi

1985 yılında Kadıköy Altıyol’da kurulan Mine Sanat Galerisi ve 1997 yılında kurulan Antonina Turizm işbirliği ile, 5 Aralık 2017 tarihinde İstanbul sanat dünyasıyla buluşturduğumuz “Antonina Sanat Galerisi”nin dördüncü sergisi Amerika’da eğitimini alan ve Türkiye’ye yeni yerleşen genç sanatçı Oğulcan Kuş’un eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Marymount Manhattan College, Sanat Tarihi Bölümü Profesörü Prof. Jason Rosenfeld, Kuş’un çalışmalarını şöyle değerlendiriyor; “Serideki her eser birbirinden farklı ve tasarımların detayları değiştikçe permütasyonların sayısı da artıyor. Sonuçların ise cezbedici, hatta hipnotik etkileri var: Robert Indiana’nın pop eserlerindeki keskin kenarlı afişlerinin estetiği, psikedelik sanatın renklerinin parlaklığı, ve Sol LeWitt’in eserlerindeki geometrik kontrolün bir sentezi. Eserlerin bazıları resmedilen düzlemin kenarlarıyla sınırlandırılmış, diğerleri ise tuval sınırlarının ötesine taşıp sonsuzluğa uzanan tasarımları ima ediyor—Görünen o ki Sınırlamalar, form, kapsam, ve yaratıcılık bakımından sınırsız bir potansiyele sahip. Kuş, esinlendiği sanatçılar arasında Jasper Johns Dan Flavin’in yanı sıra René Magritte’e de yer veriyor — bu, sergideki titiz ve kapsayıcı fırça darbelerinde de belirgin. Fakat, Bayrak’taki mavi alan, Kaleydeskop ve İsimsiz, dokuma ve benzeri el sanatlarının enerjisine sahip – el işi dokuma yorganları, paternleri, İslam eserlerini ve mandalaları andırıyor; aynı zamanda, Kuş’un Doğu ve Batı kültürlerindeki dışavurum biçimlerini karıştırmaya olan ilgisini ortaya koyuyor. Kendisi bunu eserlerinde çarpıcı bir biçimde, başarıyla icra etmiştir.

Oğulcan’ın kendisi de aslında kültürel bir sentez. Türkiye’de doğup Amerikan popüler kültürünün etkileriyle büyüyen Kuş, 2011’den beri Amerika’da yaşamakta, ve kısa bir zamanda yeniden İstanbul’a dönecek. Amerika’nın güzel sanatlar kültürüne üretken ve son derece gözü açık bir şekilde dahil olan Kuş’un zarif soyutlamaları, Op Art’ın baş döndüren optik oyunlarının ötesine geçip, sanatçının Amerikan avant-garde ve geç-modernizmin gözü pek biçimlemelerine duyduğu yoğun ilgiyi ifade etmektedir. 6 yıllık “Amerikan Gündüz Düşü”nün ardından, İstanbul’a döndükten sonraki süreçte sanatsal vizyonunun ne yönde evrileceğini görmek eminim ki merak uyandırıcı olacaktır.”
Genç Sanatçı Oğulcan Kuş, Eylül'de New York'da gerçekleşen kişisel sergisinden sonra Türkiye'deki ilk sergisi "GEL GÖR"de geometrik tarzından figüratif denemelere uzanan bir seçki sunuyor. Mine Sanat Galerisi organizasyonuyla gerçekleşen sergi, 3 Nisan - 5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antonina Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz