d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Haris Xenos-Zaman ve Mekan-Tophane-i Amire

11 B izlenme  
6.01.2021

Haris Xenos
‘Zaman ve Mekan’
5-28 Temmuz 2012

Müzikler: Müzikotek

Haris Xenos, K.P. Kavafis’in şiirlerini kendisine ilham ettikleri duygular kadar potansiyel olarak da taşıdıkları görsel anlam ön koşulları ile seçmiştir.  Xenos, şairin bazı mısralarını kendi özel tekniği ile yeniden biçimlendirmiştir. Kağıt üzerine tempera ve antik dönem sikkelerinin yaratıcı temsillerinden, Helenistik Dünyanın estetik figürleri ve sembolleri ile geometrik-mimari sentezleri ve arketiplerinden kaynaklanan çizgiler ve semboller kanvas üzerine geçirilmiştir. Bunlar tarihi haritalar ve eski kitapların sayfalarına kolaj tekniği ile nüfuz ettirilmişlerdir.

Bu çalışmalar İskenderiyeli şairin mısralarının resmedilmesi değildir. Daha çok sadeliği büyüleyici olan Kavafis şiirinin süslemesidir. Onlar ressamın şiir okumalarındaki etkin ve kişisel boyutunu ve şiirlerin seslerini sunarlar. Bu lirik fakat Dorik bir ressamın kişisel bakış açışıdır. Tarihsel artzamanlılığın sihriyle ortaya çıkan bu manzarada şiir sanatı ile resim sanatı karşılaşıyorlar-şiirler ve resimler bağıl bir yere ait gibi görünüyorlar.

İki sanatçının buluşması: K.P. Kavafis,yaşamında derin bir duygu ve cesur duygusalllıklara yer vermiştir ve H. Xenos geçmiş zamanlardan kalan izlerden büyülenmiş, hatıraların kendisinde ve antik mekanlarda bıraktığı izlerle ilgili çalışmalar yapmıştır. H. Xenos J. L. Borges’deki unutuş evrenini çalıştığı gibi bugün de aynı şekilde K. P. Kavafis’in iç dünyasını çalışmıştır. H. Xenos’un çalışması hatıralarımızla çoktan unutulmuş insanların ve kabolmuş uygarlıkların hayal ve tutkuları arasında gidip gelmektedir.
”Zaman ve Mekan” sergisi ilk olarak 2011′de Atina’daki Benaki İslam Sanatları Müzesi’nde yer aldı.Bu kez Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin himayesinde İstanbul Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde sergilenecek; çalışmaların okunmasında alternatif bir yaklaşım sağlayan bir mimari ve estetik karakteristikler bütününün sunduğu bir sergi mekanı çalışmalar için farklı bir anlayış ve erişim atmosferi oluşturmaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz