3ed9bb05-596e-4bd5-bdad-96342b793089.jpg

Hassan Khan - SALT Beyoğlu

81 B izlenme  
10.12.2020

Hassan Khan

21 Eylül 2012 – 6 Ocak 2013
SALT Beyoğlu

Sanatçı, müzisyen ve yazar Hassan Khan’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi,  SALT Beyoğlu’nda.Kahire’de yaşayan Khan (1975), 90’ların sonunda işlerini sanat kurumlarında sergilemeye başlamadan önce, son derece yenilikçi ama nadiren kamuya açılan underground bir sanat ve müzik ortamında üretim yaptı. Ana akıma alternatif oluşturan güncel bir kültürel perspektif ortaya koymak üzere çalışan ve kimi zaman iş birlikleri yapan Khan’ın, özellikle deneysel müzik ve video alanlarında bu bölgede öncü bir etkisi olduğu kabul edilir.

Khan’ın sanatsal üretiminde kullandığı disiplinlerarası yöntemler, gözlem, etkileşim ve bağıntılar kadar daha kişisel bir içsel iletişim kaynağından temel alır. Sanatçı bu deneyimleri çok yönlü bir katmanlandırmayla video, dijital animasyon, performans dokümantasyonu, heykel, yazı, dil, fotoğraf, ses ve enstalasyon mecraları üzerinden aktararak çok özel ve biçimsel bir dil geliştirir. Her ne kadar bu sanatsal dil kendisini açıklamaya ya da daha derin kaynaklarını ifşa etmeye çalışmıyorsa da, izleyiciye etkileşime girebileceği bir karşılaşma sunar.

Khan, oyuncularla çalışarak işlerinin en temel kısımlarından biri olarak nitelediği kendilik duygusuna sahip karakterler yaratır. İşlerinde zaman duygusu da aynı derecede belirgindir. Müzik, tabla dubb (2007) albümündeki gibi popüler Mısır tablası ile elektronik müzik karışımı ya da Dom Tak Tak Dom Tak’ta (2005) bir emprovizasyon, kayıt ve miksaj karışımına dönüştürülen Shaabi sokak müziği gibi kulağa tanıdık gelir.

Khan’ın LUST (2008) sergisindeki cep telefonuyla çekilmiş fotoğrafları veya Blind Ambition (2012) adlı videosu, erişilebilir görünen bir dolaysızlık çağrıştırarak neredeyse üretiminin kavramsal temellerine başkaldırır. İş adlarındaki davetkârlık ve sözcük oyunları, birden çok kişisel tarihin incelikli ayırımlarının yanı sıra, her bir işin değerlendirilmesi bağlamında çok daha girift ideolojik, sosyo-politik ve kavramsal konum katmanlarına işaret eder.

SALT Beyoğlu’nda açılan Hassan Khan, bu yıl katıldığı dOCUMENTA (13) dâhil olmak üzere uluslararası platformlarda tanınırlığı sürekli artan ve sıklıkla farklı ülkelerde özgün işlerinden oluşan performanslar düzenleyen Khan’ın ilk büyük kişisel retrospektif sergisi. Sanatçının 1990’lardan 2012’ye işlerini bir araya getiren sergi, daha önce gösterilmemiş ya da yalnızca Mısır’da sunulmuş erken dönem üretimleri de içeriyor.  Seçili işlerinin çoğunun ilk kez aynı mekânda sergilenmesi, izleyiciye Khan’ın sanat pratiğinin çeşitliliği ve gelişimini ayrıntılı şekilde inceleme imkânı sunuyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz