d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Hep Aynı Şarkı | Akbank Sanat

22 B izlenme  
3.12.2020

Sanatçılar: Ayse Erkmen, Seza Paker, Leyla Gediz, Brice Dellsperger, Wang Du
Küratör: Ali Akay

Alain Resnais’nin 1997’de gerçekleştirdiği ‘‘On connait la chanson’’ filminden ilham alarak düşünülen ‘‘Hep aynı Şarkı’’ adlı bu sergide 5 sanatçı var. Sanatçılar da filmde olduğu gibi yalnız başına çalışan kişilikler; ve de, bazı yerlerde, mekanlarda, seyahatlerde, ortak sergilerde kesişiyorlar, rastlaşıyorlar, arkadaş oluyorlar, anlaşıyorlar, beraber yemekler yiyorlar, içki içiyorlar. İnsani olan her şeyin içindeler. Bir tür kişisel olmayan tekillikler bunlar.

Bazıları sırdaş bir şekilde çalışmış olsalar bile, kişisellikten uzaklaşan, kolektifleşen yanları çok fazla; doğal olarak şarkılar insanları kolektifleştiriyor. Her biri kavramsal, mekansal, mekansızlaştıran boyutu düşünen sanatçılar. Hepsi de, aynı şekilde, dünyaya açıklar, içlerinden bazıları daha sırdaş çalışmalar yapmakta veya daha önce yapmış olsalar da. Bu anlamda hiçbiri yerellik üretmiyor; ve de, o bakımdan, dünyaya açılmaktalar.

Burada da, Alain Resnais’nin birçok filminde olduğu gibi zaman ve mekan birbiri üstüne biniyor ve de zamanlar arasında gidip gelmeler gerçekleşiyor. Bu, bir tür tiyatro ile sinema karışımıdır ve dekor ve oyun birbiriyle ilişkiye girmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz