d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Hera'nın Gizemi - Neslihan Özgenç

44 B izlenme  
3.12.2020

Derinlikler Sanat Merkezi, ressam Neslihan Özgenç'in Hera'nın Gizemi isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 14 Mayıs  10 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleşen sergi, sanatçının Zeugma, Allianoi ve Hasankeyf için başlatılan üç çığlık kampanyasından esinlenerek resmettiği mitolojik kadın kahramanların çıplak yorumlarından oluşuyor.

Salih Güney'in kuratörlüğünde gerçekleştirilecek Hera'nın Gizemi sergisi, Salih Güney'in 1996 yılında Prof. Dr. Arkeolog Jale İnan önderliğinde başlattığı ve Herkül heykelinin belden kopuk üst parçasının Türkiye getirilmesi amacını taşıyan Kültür Varlıkları Yerinde Güzeldir kampanyasına destek vererek, kampanyanın yeniden hayata geçirilmesini amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Neslihan Özgenç, Salih Güney yönetimindeki kampanya için yapmış olduğu resim ve kolaj çalışmalarını da Hera'nın Gizemi sergisi ile sanatseverlerle buluşturuyor.

 Çeşitli imgeleri, bedenlerinde taşıyan, giydirilmiş kılıflarla çırılçıplak kalan kadın, arzunun biçimlendirdiği bir direnişle oyun oynarcasına resimlerimde varlık bulmaktadır diyen ressam Neslihan Özgenç, çalışmaları ve sergi hakkında şunları söylüyor: Mitolojik kahramanlar, bu oyunların en belirgin karakterleridir. Eros ile Thanatos arasında yaşanın ilişki resimlerimde bedenin diriliğiyle de ölüme meydan okumaktadır. İmgesel olarak kullandığım mitolojik karakterler, bir yandan beni, uzun zamandır büyük bir yaramız olan tarihi eserlerimizin katli sorununa yöneltti.

Yaşanan tarih kıyımı, çok yönlü sürdürülen kampanya ve çabalarla maalesef sessiz sessiz çığlık atmaktadır. Allionai, Zeugma, Hasankeyif ve de Hera'nın lanetinden hala kurtulamamış Herakles heykeli gibi nice tarih yok edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tüm bu kıyıma temsilen başlatılan Kültür Varlıkları Yerinde Güzeldir kampanyası; savaşa devam diyen Salih Güney ile birlikte, çalıştığımız bu konsept üzerinden tekrar başlatılmıştır

Devamı

Seçtiklerimiz