f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

İçimdeki Kelebek | Neslihan Özgenç | Galeri/Miz

26 B izlenme  
14.01.2021

Galeri/Miz
21 Şubat - 10 Mart 2012

Neslihan Özgenç’in beşinci kişisel sergisi olan "İçimdeki Kelebek", yapıtlarında varlık, hiçlik ve erotizm gibi konularını işleyen ressamın, bu konuları kelebek kozası imgesi üzerinden tartıştığı son dönem işlerinden oluşuyor.

Ressam, siyah fonu koza içindeki ne tırtıl ne de kelebek denecek entitenin dış dünyadan soyutlanmışlığını vurgulamak için kullanıyor ve bu sayede izleyiciye bu inzivayı Araf benzeri bir arada kalmışlık hissi yaratarak resmediyor.

Siyah zeminin yarattığı bu boşluk ve arada kalmışlık hissi, koza içinden çıkan ve yaşamı imleyen aydınlık hareket ile zıtlık içinde. Siyah zeminin dinginliği ve aydınlığı yutma çabası, aydınlık alanın devingenliği ve yaşama azmi ile bir gerilim halinde. Özgenç, huşu içinde var olan kozanın içindeki devinimi, yaşamı ve dönüşümü bu aydınlık hareketle dışarıya taşıyor.

Bu hareketle kozanın içindeki dünyanın bir ipucunu veriyor izleyicisine. Böylece izleyicisini hem kozanın içine davet ediyor, hem de dışında bırakıyor. Zaman ve mekânın bilindik anlamlarını kaybettiği bu iç deneyimin sıra dışı zamansallık duygusunu vermek için transparan katmanları üst üste boyayan ressam, bu metotla tuvalde fotoğraf etkisi yaratan bir görsellik yakalıyor.

“Resimlerimdeki koza imgesi ve tırtılın hiçlik boyutlarındaki değişkenliği, görünür olan kelebeğin görünmez olan zamanın hiçlikteki anlamını ifade etmektedir. Zamanın katmanları ise varlığı ölümle sonlandıran bir bekleyişe sürüklemektedir” diyen Özgenç, koza imgesiyle ölümle yaşam arasında, sonlu bir zaman ve mekânda sonsuz bir mücadeleyi vurgulamak istiyor.

Neslihan Özgenç: 1976 yılında, Trabzon’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği’ni 1999 yılında bitiren Özgenç, yüksek lisansını 2002’de Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Bölümü’nde, 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Bölümü’nde, sanatta yeterliliğini “20. Yüzyıl Batı Resim Sanatında Cinsellik ve Erotizm İmgesi” başlıklı teziyle tamamladı. 2009 yılından bu yana Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Yardımcı Doçent Neslihan Özgenç, yaşamını ve çalışmalarını Sakarya’da sürdürmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz