Homo Practicus / İşe Yarar Adam - Serkan Özkaya

29 B izlenme  
10.03.2021

Galeri Nev İstanbul 2010/2011 sergi sezonunu 1 Ekim tarihinde Serkan Özkaya'nın ''Homo Practicus'' başlıklı sergisi ile açtı.

Özkaya’nın buluşu olan ve Latince tınlayan “Homo Pacticus”, dilimize “İşe Yarar Adam” olarak çevrilebilir. Yaklaşık yirmi yıldır, çoğaltılabilen sanat nesnesi üzerine çalışan ve üreten Özkaya, “Homo Practicus” ile tasarım ve heykeli, aynı kutuptan mıknatıslar gibi karşı karşıya getiriyor. Bu yapıtı için yola çıkarken, aklındaki sorunun

Müzelik bir heykeli, işlevsel bir obje gibi tasarlamak mümkün mü?” olduğunu belirten Özkaya, yapıtında, her iki disiplinin özelliklerini karşı karşıya getirmeye ve ortaya çıkan gerilim içerisinde onları uzlaştırmaya çalışıyor. Aynı figürün farklı işlevlere uygun olarak konumlandırılmasını içeren sergide “Homo Practicus”, avize, masa, heykel ya da şemsiyelik gibi işlevlere bürünmüş olarak görülebilir. Bir yandan erkeğin sosyal hayat içerisindeki rolüne, öte yandan işlevin tasarım için olan gerekliliğine karşılaştırmalı ve eleştirel bir bakış sunan sergi 1 Kasım 2010 tarihine kadar açık kalacak.

Devamı

Seçtiklerimiz