Reflex (Canan Tolon)

14 B izlenme  
27.01.2021

Canan Tolon “Reflex” adını verdiği dizisiyle İstanbul Galeri Nev’de 9. kişisel sergisini açıyor. Galeri Nev’deki ilk ser- gisini 20 yıl önce 1991’de açan Tolon “Baskı”, “Kaza Eseri”, “Körü Körüne”, “Tıkırında Herşey”, “Glitch” gibi adlar verdiği dizilerine 2011 yılında gerçekleştirdiği yeni dizisini ekliyor.

Ahşap üzerine yağlıboya tekniği ile gerçekleştirilen yeni dizi aslında Canan Tolon’un 20 yılı aşkındır geliştirdiği izleğin, içeriğin bir devamı. Bu dizide gördüğümüz imgeler ve izleri sanatçının kariyerinin başından beri sürdüregeldiği bütün çalışmalarında hissetmek mümkün.

“Glitch” ve ardından “Break-in” adını verdiği eserlerden sonra gerçekleştirdiği “Reflex” resimleri, aslında başı ve sonu belli olan bir dizi gibi algılanmaması gereken, tüm Tolon dünyasını içeren yeni bir pencere.

“Reflex” dizisi, kelimenin de içerdiği “yansıma”, “akis”, “elinde olmayarak vukubulan”, “yansımış şekil”, “bükme”, “geriye çekilme”, “dengeleme”, gibi çağrışımlara ve okumalara açık. Tolon’un neredeyse tüm yerleştirme ve eser- lerinde bir şekilde görmeye alıştığımız bu çağrışımlar bu kez “Reflex” resimlerinin omurgasını oluşturuyor.


Canan Tolon’un “Reflex” sergisi 17 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında İstanbul Galeri Nev’de izlenebilir. İstanbul Galeri Nev Pazar-Pazartesi hariç her gün 11:00-18:30 arası açıktır.

Devamı

Seçtiklerimiz