İstanbul'a Gelişinin 100. Yılında Le Corbusier

14 B izlenme  
27.01.2021

GÖRSEL KAYIT: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış

Tarih 8 Ekim 2011 - 13 Kasım 2011

8 Ekim-13 Kasım 2011 tarihlerinde santralistanbul Ana Galeri Binası, modern mimarlığın kurucu liderlerinden olan Le Corbusier’nin 1911 yılında gerçekleştirdiği ve Türk kentlerine de uğradığı Doğu Gezisi’nin 100. yıldönümünde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Fondation Le Corbusier’nin ortaklaşa düzenlediği ve Kalebodur’un ana sponsor olarak destek verdiği "GÖRSEL KAYIT: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış” sergisine ev sahipliği yapıyor.


Sergiye paralel gerçekleşecek konferans ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşiyor.

 Mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden, sergi için Kalebodur sponsorluğunda İsviçre, Fransa, Almanya ve Hindistan’a seyahat ederek Le Corbusier’nin bu ülkelerde bulunan yapılarının en güncel fotoğraflarını üretti. santralistanbul’da beş hafta süreyle sergilenecek bu fotoğraflar, Le Corbusier’nin 1905 yılında İsviçre’de tasarladığı ilk yapısından 1965’de projelendirdiği ve inşası 2006’da tamamlanan son kilisesine kadar uzanan geniş bir portfolyoyu görselleştiriyor. Ünlü mimarın en önemli işlerinin Cemal Emden’in özgün bakış açısından izlenebileceği sergi, 100 yıl sonra tekrar Le Corbusier’yi İstanbullularla buluşturuyor.

 Sergi öncesinde gerçekleşecek “Le Corbusier’nin Doğu Gezisi 1911-2011” adlı İstanbul konferansı, Ekim ve Kasım aylarında Atina ve Napoli’de aynı tema çerçevesinde düzenlenecek konferanslar dizisinin ilk ayağı. Le Corbusier’nin mesleki kimliğinin oluşumunda önemli etkisi olduğu bilinen Doğu Gezisi’nin çeşitli yönleriyle tartışılacağı konferans, 7-8 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi E-3 binasında 10.00-18.00 saatleri arasında izlenebilir. Türk ve yabancı akademisyenlerin konuşmacı olarak katılacağı konferansın detaylı programı Bilgi Mimarlık ve Fondation Le Corbusier web sitelerinde yer alıyor.

 

 

Devamı

Seçtiklerimiz