d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

İtalya ve Türkiye Arasında Çağdaş Sanatçılar

25 B izlenme  
10.03.2021

Kâzım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Salonu, “İtalya ve Türkiye Arasında Çağdaş Sanatçılar” başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesiyle, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle İtalya Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından organize edilen sergi, 2 Temmuz - 1 Ağustos 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilir
Martina Corgnati’nin küratörlüğünü yaptığı sergide; Hüseyin Bahri Alptekin, Pippa Bacca, Fatma Buçak, Danilo Correale, Daniele Galliano, İrem İncedayı, Ali Kazma, Fatih Mika, Aldo Mondino, Şükran Moral, Silvia Moro, Domingo Notaro, Agnese Purgatorio, Sarenco ve Abdullah Aykut Sarıbaş’ın eserleri yer alıyor.

Bu sanatçılar, farklı dillere ve ifade şekillerine sahip olmalarına karşın farklı kültür ve mekânların geçiş bölgelerinde köprü görevi görüyorlar. Ya orada doğdular ya da diğerine sonradan yerleştiler.

Çünkü yaptıkları iş, denizin öteki yakasına ya bir seyâhat ya bir mukayese ya da karşılaştırmalı bir gözlem üzerine kurulu. Aldo Mondino’nun 1999’da yaptığı Bizans Dünyası”, sergideki en ilginç eserlerden biri. Bizans ve Türk kültürüne hayranlık duyan İtalyan sanatçının ölmeden önce tamamladığı bu eser, renkli jelatinlerle kaplı çikolatalardan oluşuyor. Farklı materyalleri kullanmayı seven sanatçı, bu eserinde Bizans sanatına gönderme yapıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz