d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Parçalanmanın Kimyası - Ömer Uluç

34 B izlenme  
3.12.2020

Türk çağdaş sanatının önde gelen sanatçılarından Ömer Uluç, 13 Kasım - 13 Aralık 2009 tarihleri arasında “Parçalanmanın Kimyası” adlı sergiyle Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde, “Sağ El, Sol El Desenleri” adlı sergisiyle de Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu’nda izleyiciyle buluştu.

Ömer Uluç’un son dönemde gerçekleştirdiği yapıtlarından oluşan sergi ismini, sanatçının öteden beri ilgi alanı olan bilim dünyasından ve özel olarak da fizikteki parçalanma olgusundan alıyor.

Fiziğin gerçekliği renklerin dünyasında nasıl karşılık bulabilir ve dahası bu son derece bilimsel temelli fiziksel gerçekliğin kimyasını sezmek ve bu dünyanın sıra dışı hallerine yakınlaşabilmek mümkün müdür? Uluç’un Kazım Taşkent Galerisi’nde sergilenecek resim, enstalasyon, lazer efektli üç boyutlu işler ve videodan meydana gelen çalışmaları izleyiciyi bu sorular etrafında düşündürürken Sermet Çifter Salonu’nda sanatçının yakın zamanda gördüğü kemoterapi tedavisi sırasında yaptığı “Sağ el” ve “Sol el” çizimleri yer alıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz