İzmir:Yarınlara Bir Miras | Arkas Sanat Merkezi

105 B izlenme  
5.11.2020
İzmir: Yarınlara Bir Miras
18 Eylül 2015 - 15 Kasım 2015
Arkas Sanat Merkezi

 
İnsanoğlunun toplu yaşam merkezi olan kentler, yaşam mekanlarımız olmanın yanı sıra bizden önceki nesillerin bize bıraktığı ve bizim de gelecek nesillere bırakmamız gereken emanetlerdir. Tarihin farklı dönemlerine ait fiziksel, sosyal ve kültürel değişimler yaşayan kentlerin geleneksel dokusundan, yeni gelişen kimliğine tanıklık eden en kıymetli kaynaklar ise kent fotoğraflarıdır. 
 
Bu noktadan yola çıkarak, 2015 yılının İzmir’ini gelecek nesillere aktarabilmek adına Arkas Sanat Merkezi ve IFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) işbirliği ile hazırlanan bu sergide; İzmir’i diğer kentlerden farklı kılan, İzmir’e değer katan ve İzmir’e özgü unsurlar mercek altına alındı. Kentin mimarisi, doğası, insanları, iş ve yerleşim alanları gibi kentteki toplumsal ve kültürel yaşama ilişkin ipuçları verecek pek çok farklı konu yaklaşık bir yıl süren çekimlerin ardından seçilen fotoğraflarla ölümsüzleştirildi. 
 
Sanatçılar kendi objektiflerinden, Basmane, Bergama, Bornova, Karşıyaka, Kordon, Ödemiş, Urla gibi kentin çeşitli ilçe ve mahallerlerinde görülmesi ve hatırlanması gereken güzellikleri fotoğrafın evrensel dilini kullanarak yansıttı. 
 
"İzmir: Yarınlara Bir Miras" isimli fotoğraf sergisi, Türk ve uluslararası fotoğraf sanatçılarının objektifinden İzmir’in bugününü belgeleyerek yarınlara taşımayı hedefliyor. 
 
Sergide eserleri yer alacak sanatçılar:
 
Arjantin - Nicolas Berlingieri 
İspanya - Gabriel Brau
İtalya - Virgillo Bardossi - Valter Bernardeschi - Gulio Veggi - Mario Cioni
Kanada - François Nadeau
Macaristan - İstvan Kerekes
Pakistan - Muhammad Jahangir Khan
Polonya - Wojtek Laski
Tayland - Dow Wasiksiri
Türkiye - Atilla Özdemir - Beyhan Özdemir - Murat Germen - Nilgün Özdemir - Selim Bonfil - Yusuf Tuvi
Ukrayna - Alexander Karvat
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz