d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Jannis Kounellis-Galeri Artist

53 B izlenme  
7.11.2020
Jannis Kounellis
Galeri Artist
22 Ocak -1 Mart 2013

“Yoksul Sanat”ın (Arte Povera) yaratıcılarından ve yaşayan en önemli temsilcilerinden olan Jannis Kounellis, 22 Ocak- 01 Mart tarihleri arasında Galeri Artist’te düzenlediği serginin hazırlıkları için İstanbul’a geldi.
Galeri Artist İstanbul Fulya’daki ana mekanında 22 Ocak 01 Mart tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin ana malzemeleri demir kasalardan oluşturduğu vagonlar, yün, mermer, çuval bezi, kömür, taş ve bunun gibi malzemelerdir. Bunların yanı sıra İznik ve Kütahya seramik parçalarıyla eski halı ve kilimler de kullanılmaktadır. 
Anadolu topraklarından çıkmış, duyarlılıkları, kültürel birikimleri, inançları ve de yaşama dair sayısız ara renkleri yansıtan eserleri kendi özgün anlayışıyla yorumlayan sanatçı, eserlerini yeni anlamlarla donatıyor.
 
Sanatçı Hakkında:
1936 yılında Pire, Yunanistan’da doğan Jannis Kounellis 1958’den beri yaşamını Roma’da sürdürüyor. Arte Povera’nın öncülerinden biri olan Kounellis, çuval, kahve, gaz gibi malzemeleri sanatsal kullanıma dahil eden ilk sanatçılardan. Düsseldorf Sanat Akademisinde verdiği derslerle Düsseldorf sanat ekolünün şöhretinin gelişmesine de katkıda bulunan Kounellis, tasarladığı tiyatro dekorları ile de tanınıyor. Sanatçı elli yılı aşan sanat kariyeri boyunca pek çok saygın galeri ve müzede yüzlerce kişisel sergi açtı; yapıtları Tate ve MoMA gibi en saygın müze koleksiyonlarına dahil edildi.

Müzik : Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz