d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Marwan Galeri Artist İstanbul'da | Galeri Artist

13 B izlenme  
14.01.2021

14 Mart 2012 Çarşamba ~ 11 Nisan 2012
Galeri Artist İstanbul

Marwan’ın eserlerinde, 50 yılı aşkın süredir Almanya’da yaşamasına rağmen şark edebiyatında, mimarisinde, renk öğretisinde ve kaligrafisinde tezahür eden temel motiflere sıkça rastlanır.

Doğu geleneği içinde yer alan erotizm bu yapıtlarda ayrı bir ağırlığa sahiptir. Geleneğini İslam'da bulan soyutlama ilkelerinin yanı sıra Bizans ikonalarındaki temel verilerin de görünmesini mümkün kılan Marwan ana motifi insan başını, evrensel bir metafora dönüştürür.

Yüz manzaraları içinde iç dünyayla dış dünyayı buluşturan sanatçı, içsel düşünceler ile dış algılayış arasındaki karşılıklı etkileşimi irdeler adeta.

Sanatçının portreleri hiç bir zaman bireysel olmamıştır. Öznel olarak karşımıza çıkan bu görüntüler; hayatı, hayatın içindeki kimlik krizini, buna karşı duruşu ve egoyu sorgular.

Sanatçı hakkında

1934 yılında Şam'da dünyaya gelen Marwan, 1957'de doğduğu kentte Arap edebiyatı eğitimi alır. Aynı yıl içinde resim eğitimi almak üzere Berlin'e gider. Bunu serbest ressam olarak uluslararası alanda başarılar ve Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda uzun yıllar yapılan profesörlük takip eder. Marwan’ın eserleri, Berlinische Galerie-Prusya Devlet Modern Sanat Müzesi, Bonn-Almanya Devlet koleksiyonu, Şam Devlet Müzesi, Hannover Sprengel Müzesi, Paris-Fransa Ulusal kütüphane koleksiyonu, Pitsburg-Carnegie Sanat Müzesi gibi bir çok önemli müze ve koleksiyonda yer almaktadır

Devamı

Seçtiklerimiz