f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Kağıdın Ruhu-ALAN İstanbul

74 B izlenme  
10.11.2020
Kağıdın Ruhu
10 Ocak - 1 Mart 2014
ALAN İstanbul
 
Dijital teknoloji neredeyse tüm dünyayı sanallığın içine hapsetti. Hayatlarımız geri dönülmez şekilde değişti. Gazeteler, süreli yayınlar ve hatta kütüphanelerin internete aktarılması bilginin dolaşımını kolaylaştırırken diğer yandan insanın kağıt ile bin yıllardır kurduğu yakın ilişkiyi tehdit eder oldu. Dokunmanın, koklamanın görsel temas ile olan ilişkisinin ortadan kalkmasına, bu temasa yeni yapay mediumların kullanılması eşlik etti. Görselliğin bu yeni tüketiliş biçimi Baudrillard’ın dediği gibi bizi ne içine ne de dışına alan, değer kaybına uğramış yeni bir estetiğe mi açılıyor? Ve kağıt hala buna neden direniyor? Bu direniş romantik ve geçici mi bir çaba mı yoksa kağıt insan varoldukça onunla varlığını sürdürecek mi?
WARHOLA Çağdaş Sanat Dergisi son dönemde web üzerinden yayınlanan birçok dergiden farklı olarak basılı olarak dolaşıma giren bir yayın. Bir çağdaş sanat dergisi olması açısından nesne oluşunu kendi başına içeriğine de referans veren ayrıksı bir tasarım olarak ortaya koyuyor. Böylece bu dergi kağıdın olanaklarını önceleyen, görselliği Pallasmaa’nın “Tenin Gözleri” diye adlandırdığı, dokunsallık ile birlikte üretmeyi amaçlayor. Hem İstanbul hem de New York’ta dağıtılan WARHOLA kıtalar arasını katedip somut bir dergi olarak yeni dünyaya ulaşıyor. Bugünün dünyası için rasyonel olmayan, diğer taraftan nicelik olarak olmasa da nitelik olarak izleyicisine daha fazla ulaşan bir yayın olma özelliği taşıyor.
“Kağıdın Ruhu” – “The Spirit of Paper” WARHOLA’ya itafen hazırlanan bir sergidir. 20 çağdaş sanatçının kağıt işleri bir sergi mekanında bir araya geliyor ve kağıdın o hiç ölmeyen ruhuna bir saygı duruşu gerçekleştiriyor. ALAN İstanbul ana salonda gerçekleşcek olan sergi 10 Ocak 2014 – 1 Mart 2014 tarihleri arasında görülebilecek.

Sanatçılar:
A. Cem Şahin, Aslı Biçer, Ayşegül Sağbaş, Bahar Oganer, Berkay Tuncay, Bora Başkan, Cüneyt Aksoy, Çağlar Kırtı, Fulden Aran, Gökçe Süvari, Hüseyin Rüstemoğlu, Ilgın Seymen, İnci Furni, İpek Kurşuncu, İrfan Önürmen, Komet, Merve Şendil, Nejat Satı, Nermin Er, Ozan Oganer, Sevil Tunaboylu, Tufan Baltalar, Turgut Yüksel, Yunus Emre Erdoğan, Ramazan Bayrakoğlu, Halil Vurucuoğlu, Umit Can Goren

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz