d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

KAVRAMSAL BİR MİRAS: Öncü Yerleştirmeler

39 B izlenme  
27.01.2021

Türkiye’nin ilk enstalasyonları sergide...

12. İSTANBUL bienali paralel etkinlikler kapsamında heyecan verici bir sergi sanatseverleri bekliyor.

Türkiye’de enstalasyon/yerleştirme sanatının öncü isimlerinin 1970’li yıllardan itibaren ortaya çıkardıkları eserlerinin yer alacağı sergi 13 Eylül - 7 Ekim tarihleri arasında Antik A.Ş. Artam Global Art sergi salonunda gerçekleşecek.

“Kavramsal Bir Miras” isimli sergi günümüz güncel Türk sanatının temellerini oluşturan sanatçılarımızın dünya sanatı ile paralel zamanda nasıl bir üretim içinde olduklarını açıkça ortaya koyuyor.

Çağdaş sanatın tarihi bir müzesi niteliği taşıyan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşen sergi, 1970 ve 1980’lerin sanat ortamını gözlemleme fırsatı da sunuyor.  

Türk kavramsal sanatının öncüleri Erdağ Aksel, Canan Beykal, Selim Birsel, Ayşe Erkmen, Ahmet Öktem ve Serhat Kiraz gibi güncel sanat tarihimizin en değerli isimlerinin yapıtları yıllar sonra bir araya getiriliyor.

Bu dönemdeki üretim: sanat metinlerinde ve eleştirilerinde Batı odaklı sanat tarihi bağlamında geçerli olan “Öncü Sanat”, “Kavramsal Sanat”, “Post-kavramsal Sanat”, “Yerleştirme Sanatı” gibi başlıklarla anılmıştır.

Devamı

Seçtiklerimiz