Kemal Tufan | Dictionarium | Pg Art Gallery

65 B izlenme  
6.11.2020
Kemal Tufan
"Dictionarium"
4 Nisan - 30 Nisan 2015
Pg Art Gallery


Pg Art Gallery 4 – 30 Nisan tarihleri arasında Kemal Tufan’ın kalem formundaki heykellerinden oluşan ‘Dictionarium’ adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. 
 
Sanatçı, farklı malzeme ve uslüplarla gerçekleştirdiği; uzamı sadece dışardan kaplayan değil, aynı zamanda içini de işlevsel olarak kullanan kafes heykellerini yeni bir bağlamda sunacak.
 
Uzun süredir çalışmalarında edebiyat ve heykelin yapısal özelliklerinden bir arada yararlanan Tufan, bu sergisinde “dil”in bizzat kendisini bir gösterge olarak kullanarak yeni bir üst katman inşa ediyor. Sanatçı, metaforu doğrudan bir anlatım aracı olarak kullanmak yerine, onu meydana getiren öğeleri çözümleyip, alışık olduğumuz konumlarını yeniden kurgulayarak kendine özgü bir biçime sokmakta. İlk görüşte mizahı kullanan birer ikon olarak algılanan çalışmalar, detaylarına indikçe birbirleriyle karmaşık bir şekilde yer değiştiren, gösteren ve gösterilen ilişkilerini sunmaya başlıyor.
Kalem imgesini salt bir yazı yazma enstrümanı olmanın ötesinde, kişisel ve toplumsal belleğin kayıtlarına yönelik bir gösterge olarak kullanan Tufan, bu kalemlerin yüzeylerine kör ve sağır-dilsiz alfebeleriyle yazılmış anlatımlar inşa etmiş. Dokuma (Lat.texō) ve metin (Lat. textus) arasındaki kökensel bağı vurgulayan bu çalışmalar, motife bir yüzey üzerindeki kayıt aracı şeklinde ikincil bir işlevsellik katmakta. Bu sayede, kayda alınamayan sözlü kültürün ve yazılı olmayan işaret dillerinin belleğimizin arka katmanlarında kapladığı yerin, üç boyutlu bir sunumunu meydana getiriyor.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin