d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Kezban Arca Batıbeki | Manzarasız Bir Oda | İSTANBUL'74 Karaköy

122 B izlenme  
7.11.2020
Kezban Arca Batıbeki
“Manzarasız Bir Oda” 
10 Kasım – 15 Aralık, 2014
ISTANBUL’74 Karaköy 
 
ISTANBUL’74, 10 Kasım – 15 Aralık, 2014 tarihleri arasında ISTANBUL’74 Karaköy’de, Kezban Arca Batıbeki’nin “Manzarasız Bir Oda” sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
Kezban Arca Batıbeki’nin sanat pratiğinde nostalji öğeleri belirgindir, sinematografik sahneler, foto-romanlar, plaklar, mecmualar, biblolar, parlak nesneler, ışıltılı giysilerin tümü alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları çerçevesinde sanatsal üretimin dokusuna işliyor.
 
Batıbeki’nin son dönem yapıtlarının yer aldığı Manzarasız Bir Oda sergisi, beş panodan oluşan obje-resimleri, bu panoların fotogravür tekniğiyle değişimlere uğramış yeniden üretimleri ve Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1986 tarihli fantastik komedi filmi Aaahh Belinda’dan uyarladığı kısa filminden oluşan bütüncül bir üretim olarak izlenebilir.
 
Kezban Arca Batıbeki’nin çoğu yapıtında izleyici, ya bir aralıktan gizlice içeriye bakıyor ya da tanıdık duyguların eşlik ettiği bir filmin fragmanı içinde geziniyor gibidir. Sanatçının kişisel hafızasından, anılarından, sinemadan kısacası yaşamdan beslenen; yalnızlık, özlemler, hayaller ve hüznün melankolisi ile sarmalanan, ve bu kez salt “kadın”a değil aslında “birey”e yönelik içsel ve dışsal kuşatmayı ele alan Manzarasız Bir Oda, Batıbeki’nin duygu yüklü andaçlara sahip üretimlerinden biridir.
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz