''Kristal'' Bahar Oganer

34 B izlenme  
3.12.2020

Görünür şeyler dünyasında, her şey bir tuzaktır…”
Dirimart güncel sanatın genç ve popüler sanatçılarından Bahar Oganer’in (1980, Ankara) Kristal adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

İzleyeni bir bilinmezliğe doğru götüren, düşündüren, yeri geldiğinde hayal kurduran Oganer, her çalışmasında yarattığı bir eylemle aslında farklı farklı hikâyelerin de başkahramanlarını resmediyor. Büyük ebatlı tuval üzerine akrilik tekniği ile çalışan sanatçı düz, ince ve temiz bir boyama tekniğiyle oluşturduğu eserlerinde gündelik hayattan temalara yer veriyor.

Ayşegül Sönmez, sergiyle ilgili yazısında Oganer’in resimlerini şöyle anlatıyor: Genellikle bize sırtı dönük ve dolayısıyla bizim farkımızdaki figürün söyleyeceği çok şey vardır. Çoğu zaman sırtı dönük, kentin kapalı ya da açık, resme taşındığı andan itibaren ikisi de olmayan mekânlarında salınırken, izleyiciyi, aslında kendi bakışının içine hapsetmektedir. İzleyici, resimde ona sırtı dönük figürle birlikte, kendi bakışının imgesiyle de birlikte salınma şansını bulur böylece… Bahar Oganer’in resmindeki kadın imgesi o yüzden her şeyden çok Lacan’ın şu sözlerini bize fısıldar; “Görünür şeyler dünyasında, her şey bir tuzaktır
…”
1980 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 2003- 2008 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde eğitimini tamamladı. İzmir’de yaşayan ve çalışan sanatçı 2008 yılında Dirimart’ta Rüya adlı kişisel sergisi ile izleyici karşısındaydı. Sanatçının son çalışmalarından bazıları: 28. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi, Akbank Sanat, Plastic Tree Vol III- Dirimart, Dirimart Presents I, Dirimart, Art – Athina, Atina Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Dirimart Presents II, Dirimart.
BAHAR OGANER, KRİSTAL 10 Aralık 2009- 10 Ocak 2010 tarihleri arasında Pazartesi-Cumartesi, 10.00 -19.00 saatleri arasında izlenebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz