3a7e4156-a51b-4e86-8628-bf6c58d1ed0d.jpeg

Martian Tabakov | Check-In 3 | Collect Gallery

60 B izlenme  
28.06.2022

Martian Tabakov

Check in - 3

8 - 16 Haziran 2022

Collect Gallery

http://collect-gallery.com/tr/home-turkce/

Check In - 3, izleyiciye sanatçı Martian Tabakov’un iki farklı serisine ait üç boyutlu işler ve bir grup çizim sunuyor. Sofya'da 7 Mart 1992’de doğan sanatçı yoğunlukla heykel, ses nesnesi, çizim ve yerleştirme alanlarında çalışıyor. Ulusal Sanat Akademisi'nde Heykel bölümünden mezun olduğundan beri Sofya’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Tabakov’un eserler bütünü, soyutlaştırılmış figüratif heykeller ve izleyicinin ses yaratmak için kullanabileceği tamamıyla soyut heykellerden oluşuyor. Figüratif eserler insan bedenine atıfta bulunurken soyut eserler ise seyircinin katılımlı bir eylemin parçası olabilmesini amaçlıyor. Bu eserler görsel ve duyumsalın birleştiği hoş bir deneyim sunuyor.

Verilen bir bedeni aksetmek ile özerk, hatta yeni bir varlık olmak arasındaki eşikte, şekil ve biçim arasında gidip gelen figüratif heykelleriyle Martin Tabakov, figürasyon ve soyutlamayı başarılı şekilde bütünleştirerek insan bedenine ait geleneksel algılarımızın ötesine açılan heykeller yaratıyor. Böylelikle insan bedeninin fiziksel ve felsefi anlamına yönelik alternatif içgörüler açığa çıkarıyor. 

Collect Gallery’de gerçekleşen Check In sergisinde Tabakov’un üç boyutlu eserlerine, harmonik bakımdan benzeşen çizimleri de izleyiciyle buluşuyor. Sanatçının, soyutlanmış ve çarpıtılmış insan bedenlerinin egemenlik sürdürdüğü; çizim alanına yönelik minimalist yaklaşımı, insan bedenine dair şairane olduğu kadar da eleştirel bir diğer bakış açısı sunuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz