3a7e4156-a51b-4e86-8628-bf6c58d1ed0d.jpeg

Sevda Semer | Check-In 2 | Collect Gallery

81 B izlenme  
28.06.2022

Sevda Semer

Check in - 2

28 Mayıs - 6 Haziran 2022

Collect Gallery

http://collect-gallery.com/tr/home-turkce/

Sevda Semer eserlerinde metin, tarih ve anlatıyı; hafıza ve duyguların açığa çıkışını, sanat ve izleyicinin beraber geçirdiği zaman içerisinde aralarında oluşan yakın ilişkiyi işler. 1990’da Sofya’da doğan Semer, burada Ulusal Antik Dil ve Kültürler Lisesi’nden mezun oldu. Erken dönem eserleri; kitapları konu alan sanatçı, sonrasında çizim ve baskının yanı sıra, yerleştirme ve performans sahalarında çalışmaya da başladı. Buna rağmen, Semer için eserlerinin tamamı olabilecek en genel anlamda kitap fikrine sığmakta. Sanatçı Kopenhang’ta yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Check-In 2 izleyiciye, bedenin hatırlayışını, benliğin inşasını ve kimliğin oluşumunu gözler önüne seren resim ve çizimler sunuyor. Semer’in eserleri şahsi duygular ve öznel gerçeklik algılarının ve nasıl duyguların dışa vuruluşuna yol açabildiğini açığa çıkarıyor. İzleyici bu dışavurum yoluyla sanatçının parçalı kompozisyonlarından kendi bireysel gerçeklik yapılarını inşa ediyor. 

Sergide aynı zamanda, sanatçının kapsamlı ve uzun soluklu projesi Kusursuz Bir Gün (One Perfect Day) de sergileniyor. Sanatçının 2017 yılında; bir yıl süresince, düşünce ve duygularını ifade ettiği bir görsel günlükten oluşan proje, çekici bir sanatsal matris ortaya çıkarıyor. Proje, her gün ürettiği ve yeni tarzlar keşfettiği çizimleri ve deneysel katlanan heykellerinden oluşuyor.

 

Devamı

Seçtiklerimiz