f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Sal Serisi - Ben Willikens

18 B izlenme  
29.01.2021
Sal Serisi'nden Yeni İşler

Türkiye’deki ilk kişisel sergisini 2007 yılında yine Galeri Artist İstanbul’da açmış olan konstruktivist Alman sanatçı Ben Willikens yeni bir sergiyle tekrar İstanbul’da.
 
Ünlü sanat eleştirmeni Walter Grasskamp’a göre Batı Almanya’da büyümüş ve Modernizm ile şekillenmiş olan Willikens modern bir sanatçıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da doğmuş ve savaş sonrası suçunu taşımak zorunda kalmış bir kuşağa ait olması sebebiyle eserleri doğduğu zamanın felaketlerinden ve toplumsal gerçeklerinden izler taşır.
 
Odaların ve demirbaş eşyaların Ben Willikens için tarihi ve kendi tecrübeleri ile bağlantı kurduğu sembolik anlamları vardır. Konstrüktivizm olan biçimsel diliyle yarattığı iç mekânlar, kendisinin başarısız bulduğu hayatının iç yüzünü hatırlatırcasına boş bir atmosferden, “oyuncusuz bir tiyatro sahnesinden”  veya mobilyalı bir hiçlikten ibarettir. Savaş sonrası dönemde kendi hayatını yeniden yapılandırmaya çalışırken yarattığı bu “mimari” eserler tarafsız duruşlarına rağmen aslında son derece kişisel çalışmalardır.
 
Sanatçının, Leonardo da Vinci’nin “Son Yemek” adlı tablosuna atıfta bulunan ünlü eseri yine Galeri Artist İstanbul’la aynı binada bulunan Özil Koleksiyonu’nda sergilenmektedir.
 
Sanatçı Hakkında:
 
1939 senesinde Leipzig’de doğan Willikens, resim eğitimini Stuttgart Devlet Sanat Akademisi’nde Heinz Trökes atölyesinde almıştır. 1970’li yıllardan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde kişisel sergiler açmış olan sanatçının eserleri dünya çapında birçok önemli koleksiyonda yer almaktadır. 1999 - 2005 yılları arasında Münih Sanat Akademisi’nin rektörlüğünü üstlenmiş olan sanatçı günümüzde çalışma


18.08-17.09 2011
Galeriartist
Devamı

Seçtiklerimiz