d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

"Impressions from the Streets" Ekrem Yalçındağ

24 B izlenme  
3.03.2021

15 Şubat – 19 Mart 2011 Dirimart
Museum Schloss Morsbroich, Leverkusen’de “Slow Paintings”, Istanbul Modern’de “Gelenekten Çağdaşa” gibi sergilerde büyük boyutlu duvar resimleriyle gündeme gelen Ekrem Yalçındağ (1964), İstanbul’da dört yıl aradan sonra Dirimart’daki ikinci kişisel sergisi “Impressions from the Streets” adı altında gösteriliyor. “Impressions from the Streets” (Sokaklardan İzlenimler) serginin isminden de anlaşılabileceği gibi “Impressions” vurgusu sanatçının empresyonizme olan ilgisini gösteriyor.

Robert Delaunay’ın rengin ritmi ve hareketliliği, Georges Seurat’nın renklerin yan yana dizilişinin algılamaya etkisi, rengin süreklikliği ve anlamı üzerine çalışmaları Ekrem Yalçındağ’ın sanatına kaynaklık ediyor. Sergide, yedi adet iki metre çapında yuvarlak formlu işler yer alıyor.

Tuvalin formuyla, tuval yüzeyinde kullanılan motifin birliği sanatçı için özellikle önem taşıyor. Günlük hayatın renk olarak izlenmesi resimlere pop bir karakter kazandırmasının yanı sıra renklerin açık – koyu, sıcak – soğuk gibi kontrastlarla kullanılması optik bir etki de yaratıyor. 1997’den bu yana belirli aralıklarla gerçekleştirdiği yuvarlak formlu resimler ilk kez bir sergi kapsamında topluca gösteriliyor. Ekrem Yalçındağ’ın “Impressions from the Streets” sergisi 15 Şubat 19 Mart 2011 tarihleri arasında Dirimart’da görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz