Müslüm Teke | Sizin Yüzünüz'den | Cadde 160 Art Gallery

117 B izlenme  
25.05.2023

Müslüm Teke

"Sizin Yüzünüz'den"

14 Ocak - 4 Şubat 2023

Cadde 160 Art Gallery

İnsanı, spesifik bir konunun şemsiyesi altında, dolaylı bir irdelemeden ziyade doğrudan varlığı ile irdeleyen sanatçı Müslüm Teke’nin eserlerindeki yüz/yüzler, yaşam boyu sergilediğimiz ve görünür kıldığımız personamızın arkasında karanlık dehlizlere gömdüğümüz, gizlediğimiz, içimizde büyük kaoslara nedenler yaratan alt benliklerimize bir kapı olduğu hissi uyandırmakta…

Eserlerine baktığımda ilk görsel çağrı; geneli soyut ve soyutlamaya dönük olan çalışmaların merkezinde yer alan, realistik resmedilişiyle radikal bir biçimde öne çıkan gözlerden gelmekte. Bu çağrı ile adeta bir kapıdan girercesine bir benliğin, bin benliğe açıldığına şahitlik ediyorum. Bir hare, bir kapının imgesi ve bir yüz, o an itibariyle bir varoluşun düzlemsel bir imgesi oluvermekte. Bu yaklaşımı resmin diğer kurgusal detaylarında tasdiklemek mümkün. Bu detaylar; bu yüzlerdeki cinsiyet, duygu, mimik ve herhangi belirgin bir ifadenin belirsiz oluşudur. Benliklerimizin dış yaşama yansıyan tüm nitelikleri adeta sıfırlanmış gibi…

Çarpıcı bir biçimde izleyiciyi davet eden gözler, izleyişim derinleştikçe duygusal devinimlerin kontrol edilemez bir biçimde yansıdığı bir görünüme dönüşmekte. Gözlerin hemen ardında yüze düşen bazen tek, bazen onlarca gölge, bazense gölgelerin üstüne düşmüş bir yüz karşılıyor. Resmin varoluşundaki ana kaos işte bu noktada şekilleniyor. Bu psikolojik kaos sanatçının fırçasında, resmin plastik diliyle somutlaşırken, müthiş bir profesyonellikle kullanılan renkler içinde şekillenen tüm biçimler ve espas ile estetik bir düzene sokuluyor. Resmin ön ve arka planı arasındaki girift ilişkinin 'gel-git'i ise izleyiciyi kuvvetli bir hazza yükseltiyor.

Sanatçının bu sergide de yer alan birçok çalışmasında resmin bir köşesinde yer alan çarpı işaretleri, izleyişin genel serüveninin sanki bir özeti gibi. Genel görsel kullanımında pozitif bir çağrışımı olmayan çarpı işareti resimlerin hikayesinde bana, seçim olanağımızın olmadığı, başkaca faktörler ile şekillenen benliğimiz ve de dolayısıyla buna bağlı şekillenen yaşamımızı düşündürmekte.

Kimlik olarak adlandırdığımız, devamlılık gösteren her eylem ve davranış, personanın sınıflandırması içinde yer almaktadır. Bu gölgelerin arasına düşen yalın varoluşumuzu sanatçının eserleri ile keşfe davetliyiz bu sergide!
                                                                                                                          Aliye Selin BERBEROĞLU
                                                                                                                                                     (Küratör)

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin