IN TIME and RHYTHM -Ebru Uygun

18 B izlenme  
14.01.2021

Ebru Uygun’un “In Time and Rhythm” adlı sergisinde yer alan  büyük boyutta resimleri ile Dirimart’ta.

Tuvali yeniden üretip tekrar tuvale uygulayan Uygun; “resim”i yeniden tanımlar. Ortaya tuvalden farklılaşmış, heykelimsi, üç boyutlu yepyeni bir form çıkarır.

Sanatçının denetimsiz olarak içsel yolculuğunun dışavurumu olarak  öne çıkan son çalışmaları 07 Şubat'a kadar Dirimart’ta görülebilecek.

Ebru Uygun çalışmalarıyla geleneksel sanatsal pratiği yapıbozuma uğratır. Sanatçının süreç olarak tekrar tekrar yapıp bozduğu sanat nesnesi, izleyici tarafından farklı okumalara açıktır. Gerek özne gerekse nesne iz bırakarak sürekli dönüşmekte, gelişmektedir.

Donuk bir yapı yerine devingen bir yapı söz konusudur. Resme transandental (aşkın) bir anlam yükleyen sanatçı, resmi sonuç olarak değil süreç olarak yorumlar. Onun yaratım süreci performans, kolaj, ses, heykeli kapsar.

Eserleri üretim şekliyle performansa yakın dururken, eserlerin bitmiş hali kolaj ve heykel arasında gidip gelmektedir. Sanatçı resmin iki boyutluluğunun ötesine geçerek resmi var olan sınırlarının ötesine taşır. Geleneksel sanat uygulamalarının yarattığı görsel algılamayı tamamen farklılaştırır. İzleyiciyi üç boyutlu optik bir örüntü içine alır.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin